www.what2do.co.il

האם יש להימנע מהרשעתו של מורה שהציג בפני הרשויות מסמך מזויף?

דרגו את המאמר

האם יש להימנע מהרשעתו של מורה שהציג בפני הרשויות מסמך מזויף?

איש חינוך נסע ברכב שלו ללא רישיון נהיגה בתוקף, וכאשר התבקש להציג מסמכים בפני שוטרת, הוא השתמש ברישיון של אחיו, וטען כי זה הרישיון שלו.

 

בנסיבות אלה הוא הואשם בעבירות של התחזות כאדם אחר במטרה להונות והכשלת שוטר במילוי תפקידו. בית משפט השלום בירושלים נדרש להכריע האם יש לבטל את הרשעתו בגין פגיעה בעתידו המקצועי, ולקבוע את עונשו.

 

בתחילת שנת 2012, נעצר הנאשם לביקורת שגרתית על ידי המשטרה, והציג לשוטרת את רישיון הנהיגה של אחיו. השוטרת שמה לב שהתמונה שונה ממראהו של הנאשם, ושאלה אותו לפשר ההבדל, והוא ענה כי הוריד במשקל, והיום הוא רזה יותר משנראה בצילום.

 

יש לנקוט בעונש מרתיע מאחר ומדובר באיש חינוך המהווה דוגמה לצעירים

 

המאשימה ציינה את חומרת מעשיו של הנאשם, ואף הדגישה כי מעשיו מתחדדים, מאחר ומדובר באיש חינוך, המועמד להתמנות בעתיד לתפקיד מנהל בית ספר. על כן עתרה למתחם ענישה הנע בין מאסר מותנה לארבעה חודשי מאסר בפועל, שאפשר שירוצו בעבודות שירות.

 

מנגד ציין הסנגור את תפקודו הנורמטיבי של הנאשם כאיש חינוך ואבא לשניים, את תרומתו לחברה והיותו נעדר רישום פלילי. לאור הודאתו בעבירות, החרטה שהביע, ושיתוף הפעולה עם שירות המבחן, המליץ הסנגור על ביטול הרשעתו, על מנת למנוע פגיעה קונקרטית אפשרית להמשך עתידו המקצועי. 

 

הנאשם התבייש במעשיו והסתיר מבני משפחתו את ביצוע העבירה

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם בן 36, הוא נשוי ואב לתאומים בני שלוש. הוא מלמד בשני בתי ספר ומדריך בני נוער, ובמקביל לומד לתואר שני. הנאשם סיפר כי בני משפחתו אינם יודעים על מעורבותו בעבירה, משום שהוא מתבייש במעשיו, וטען כי לא חידש את רישיון הנהיגה שלו, עקב חובות שהתקשה לשלם בזמנו.

 

הנאשם הוסיף כי ביום האירוע הוא החמיץ את האוטובוס לאוניברסיטה, ומאחר והיה עליו להציג פרויקט חשוב בלימודים, הוא בחר לנהוג ברכבו, למרות שרישיון הנהיגה לא בתוקף. כאשר עצרה אותו המשטרה, הוא הציג את רישיונו של אחיו, שהיה באותה עת ברכב. הנאשם הביע חרטה עמוקה על מעשיו, וחשש שהרשעתו בפלילים תפגע בקידום מקצועי.

 

שירות המבחן התרשם כי ענישה הכוללת אלמנטים טיפוליים תסייע באופן משמעותי בצמצום הסיכון להישנות התנהגות דומה בעתיד. לפיכך המליץ על הטלת צו מבחן לשנה, שילוב בקבוצה טיפולית מטעם עמותת אור ירוק, והטלת צו שירות לטובת הציבור לביצוע 200 שעות.

 

בית המשפט ביטל את ההרשעה וחייב בצו של"צ בהיקף של 250 שעות

 

השופט ציין כי ביצוע עבירה של התחזות לאדם אחר מעידה על תעוזה והיעדר מורא מהחוק, והיא מהווה פגיעה בשמירה על סדרי עבודתם של העוסקים באכיפת החוק ועל ערכי אמון ויושר. עם זאת סבר השופט כי מדובר בעבירה בפגיעה ברמה נמוכה.

 

לאחר התלבטות ממושכת, ובהתחשב בנסיבות אישיות של הנאשם, ואורח חייו הנורמטיבי, קיבל השופט את המלצת שירות המבחן, והחליט להימנע מהרשעתו. וחייב אותו בצו שירות לתועלת הציבור בהיקף בן 250 שעות וצו מבחן למשך 12 חודשים.

 

ת"פ 52195-04-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.