www.what2do.co.il

קשירת קשר לפשע, מה העונש על ביצוע העבירה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

קשירת קשר לפשע, מה העונש על ביצוע העבירה?

קשירת קשר לביצוע פשע מתייחסת בדרך כלל לשלב טרום ביצועי, שבו מתבצע תכנון של העבירה, ובמסגרתו הנאשם קושר קשר עם אדם אחד או יותר לצורך ביצוע עבירה פלילית. חוק העונשין מבחין בין מי שביצע את העבירה בפועל לבין מי שעשה הכנות, ובמקרים מסוימים ניתן להטיל עונש על אדם שהשתתף רק בשלב ההכנה בעיקר כאשר העבירות שהתבצעו נחשבות לחמורות, כמו שוד, הריגה ורצח.

 

סעיף 499א לחוק העונשין קובע כי אדם הקושר קשר עם אדם אחר לצורך ביצוע פשע או עוון, או כדי לבצע בחו"ל מעשה שנחשב בגדר פשע או עוון אילו נעשה בישראל, ונחשב לעבירה גם לפי דיני המדינה הזרה, צפוי לעונש של שבע שנות מאסר אם העבירה היא פשע, או מאסר למשך שנתיים אם העבירה היא עוון, לפי העונש הקל יותר.

 

סעיף 500 מפרט מהן המטרות בקשירת קשר שהעונש בגינן הוא מאסר למשך שנתיים והן: מניעה או הכשלה של ביצועו של דין או אכיפתו, גרימת נזק לגופו של אדם או לשמו הטוב, גרימת ירידה בערך נכסו של אדם, מניעה או הפרעה לאדם המעביר באופן חופשי וכדין נכס שלו בערכו הראוי, גרימת נזק לאדם במשלח ידו או במקצועו. עונש בן שנתיים צפוי לנאשם המנסה למנוע או להפריע לאדם מלעסוק באופן חופשי וכדין במשלוח ידו, במקצועו או בעבודתו, ובלבד שהיה במעשה משום עבירה אילו עשה אותו יחיד, וכן להשיג מטרה אסורה ולהשיג מטרה כשרה באמצעים אסורים.

 

קשירת קשר לגניבת נשק מבסיס צבאי ומכירתו

 

הנאשם חבר לחייל בשירות חובה בצה"ל וביחד הם תכננו שהחייל יגנוב כלי נשק מהבסיס והם ימכרו אותו לאחרים תמורת 50,000 שקלים. בפועל, החייל גנב שני רובים, שהוצאו מרשות הצבא, והנאשם והחייל נעצרו כשהיו בעיצומו של ניסיון למכור את הרובים לאחרים. בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר על הנאשם 6 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, קנס בסך 10,000 ₪ או 40 ימי מאסר תחתיו וצו מבחן למשך שנה, בגין עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, נשיאה והובלת נשק, גניבה וניסיון לסחר בנשק.

 

על פי עובדות כתב האישום, במועד הרלוונטי לאירועים, אחד השותפים לפשע שירת כחייל בצה"ל, והנאשם, רווק כבן 21 נעדר עבר פלילי, קשר עמו קשר במטרה לגנוב מהבסיס נשק ולמכור אותו תמורת תשלום. החייל יצר קשר עם הנאשם ואמר לו להגיע לבסיס ולקחת ממנו את הנשק, והנאשם הגיע ברכבו לקרבת גדר הבסיס, קיבל מהחייל את הנשק, נסע מהמקום והחזיק אותו בתא המטען ברכבו. במסגרת הקשר החייל גנב מהבסיס רובה נוסף וניסה ליצור קשר עם הנאשם ומשלא הצליח, יצר קשר עם הנאשם השני וביקש ממנו להגיע לקחת את הנשק הנוסף. בהתאם לכך, הנאשם השני הגיע לבסיס.

 

במסגרת הקשר שקשרו החייל והנאשם, הם נפגשו כדי לאתר רוכשים לשני כלי הנשק. הנאשם קיבל הצעה כספית לרכישת אחד מכלי הנשק, והוא לקח את הנשק הנוסף מהנאשם השני ונסע כדי למכרו לאחר. אולם אז בלשי מג"ב שהיו באותה העת בפעילות משטרתית יזומה, עצרו את הרכב, תפסו את הנשק הנוסף ועצרו את החייל והנאשם.

 

ת"פ 7498-11-14
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.