www.what2do.co.il

מאסר בפועל בעקבות עבירות מס

דרגו את המאמר

מאסר בפועל בעקבות עבירות מס

בית משפט השלום בירושלים גזר עונש של עשרה חודשי מאסר בפועל על נאשם אשר הורשע בשורה של עבירות מס. בין עבירות המס בהם הורשע האחרון, היו שתי עבירות של השמטת הכנסה מדו"ח ועבירה של מסירת אמרה כוזבת לפי פקודת מס הכנסה.


על פי עובדות כתב האישום בהן הורשע הנאשם - בשנים 1996-1998 היה לו עסק למכירת שיש וביצוע עבודות טיח בחברון. באותן שנים הפיק הנאשם הכנסות מתשלומים שקיבל מחברות ישראליות, בסך כולל של למעלה מ-3 מליון ₪. בחלק מהתקופה, הנאשם כלל לא הגיש דו"חות על עבודתו, ובחלק הגיש דו"חות כוזבים לפיהם לא עבד ולא היו לו הכנסות (דו"חות אשר נתמכו, כמובן, בתצהירים כוזבים).

 

עבר פלילי - מאסר עולם והרשעה על חטיפה


המדינה טענה כי יש לגזור את דינו של הנאשם בחומרה והזכירה לבית המשפט את עברו הפלילי – כאשר בשנת 1975 הוטל עליו עונש מאסר עולם בגין עבירות של הנחת חומרי חבלה בכוונה לגרום למוות, ובשנת 2005 נידון ל-30 חודשי מאסר בגין חטיפה.

עורך דינו של הנאשם ציין כי עברו הפלילי לא אמור לשחק תפקיד בתיק דנן. ב"כ של הנאשם אמר כי אין מדובר במי שכלל לא דיווח על הכנסותיו, אלא בנאשם שדיווח על הכנסותיו לרשות הפלסטינית. עורך דינו של הנאשם טען בנוסף, כי מדובר בהפרשי מס ולא בהעלמות מס והוסיף שסכומי הרווח אפסיים בהתחשב בהוצאות שיש להוציא בעסק כמו של הנאשם.

מהם השיקולים לחומרה ומהם השיקולים לקולא?

בית המשפט קבע כי בבואו לגזור את דינו של הנאשם, עומדים בפניו שיקולים להחמיר עם הנאשם מחד, ולהמתיק את עונשו מאידך. לקולא התחשב בית המשפט במצבו של הנאשם כיום, הן מצבו הבריאותי (עבר תאונת דרכים) והן מצבו הכלכלי (שקע בחובות).


מצד שני, פרשה השופטת שיקולים רבים מדוע יש להחמיר עם עונשו של הנאשם. רשאית, עמדה לנגד עיניה של השופטת חומרת העבירות ומהותן. הפסיקה כבר קבעה בעבר כי יש להחמיר במי ששלח ידו לרכוש הציבור והעלים מיסים, בין באי הגשת דו"ח ובין בהגשת דו"חות כוזבים.


שיקול נוסף להחמיר את עונשו של הנאשם היה סכומי הכסף הגדולים עליהם דובר, על סך של מיליוני שקלים. השופטת לא חסכה מהנאשם גם את אי-הודאתו בבית המשפט, וכמו כן – לא נעלם מעיניה שהנאשם מסרב לקחת אחריות על מעשיו ולא פרע את החוב במשך כל ההליך המשפטי.

 

בטרם גזרה השופטת את דינו של הנאשם, לא שכחה היא גם את עברו הפלילי המכביד, הגם שדובר בעבירות ביטחוניות ולא עבירות מס.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.