www.what2do.co.il

המשטרה לא ערכה מסדר זיהוי - בית המשפט המתיק את העונש

דרגו את המאמר

המשטרה לא ערכה מסדר זיהוי - בית המשפט המתיק את העונש

אחד מהיסודות הבסיסיים הנוגעים למשפט הפלילי הוא כי אין אפשרות להרשיע נאשם בעבירה המיוחסת לו ללא זיהויו מעבר לכל ספק סביר. מיותר לציין כי נטל הוכחה זה מוטל על התביעה. אחת הדרכים הידועות להביא לזיהוי נאשם על ידי מתלונן בתיק פלילי הינה באמצעות עריכת מסדר זיהוי.

 

מסדר זיהוי זה יכול להיות בשני אופנים – מסדר זיהוי בתמונות ומסדר זיהוי חי. ההלכה הפסוקה בבית המשפט העליון קבעה כי כאשר החשוד נמצא בידי המשטרה, יש לערוך למתלונן מסדר זיהוי פורמאלי. מטרתו של מסדר זיהוי חי הינה לבחון באמצעות מבחן אובייקטיבי את מידת קליטתם וכוח זיכרונם החזותי של המתלונן או העד המזהה.

 

למסדרי זיהוי חיים ישנו משקל מכריע המהווה פעמים רבות את הבסיס הראשוני להרשעת הנאשם. אי לכך, מצופה מגורמי החקירה להקפיד בעניין זה ולקיים את מגוון הכללים הקבועים במסגרת מסדרי זיהוי. התנאים המוקדמים לקיומו של מסדר זיהוי חי הינו איתורו של חשוד בביצוע העבירה והסכמתו של העד המזהה להתייצב פנים מול פנים עם מי שהזיהוי עלול להפלילו.

 

כמו כן, ידוע כי גם במקרים בהם ישנו חשש לחייו ואו בריאותו של המזהה, ניתן לנקוט באמצעים טכניים בכדי למנוע את חשיפת זהותו (לדוגמא, צפייה בניצבים מבגד לפתח סמוי או מצידה השני של מראה חד צדדית).

 

זיכוי מעונש בגין אי עריכת מסדר זיהוי


במקרה אשר נדון לאחרונה בבית המשפט העליון, הומתק עונשו של בחור חרדי לאחר זיכויו מאישום של ביצוע מעשה מגונה בקטין. במקרה דנן הוגשו נגד הנאשם שלושה אישומים שונים אשר שניים מהם היו אישומים קלים יחסית ואילו אישום נוסף אשר דיבר על מעשים מגונים רבים במשך שנה בקטין בן 13.5 שנים.


המערער חלק על הרשעתו באישום השלישי וערעורו עסק בעיקר בסוגיית זיהויו על ידי המתלונן. לטענת המערער בית המשפט קמא התעלם מכך שלא בוצע מסדר זיהוי בין כותלי בית המשפט שכן הוא ישב לאורך עדותו של המתלונן הנ"ל מאחורי פרגוד.

 

לדבריו מדובר בפגם אשר יורד לשורשה של הרשעתו. הפרקליטה מטעם המדינה טענה כי פסק דינו של בית המשפט המחוזי היה מבוסס על עדויות אמינות אשר נתמכו בפרטים רבים נוספים. באשר לסוגיית הזיהוי, המשיבה טענה כי בית המשפט המחוזי הסתמך על מבחן זיהוי משולב, שהתייחס גם לעובדה שהמתלונן ידע פרטים נוספים באשר למערער – מקום מגוריו, מבנה גופו של המערער, ותיאור דירתו.


בית המשפט מתח ביקורת על התנהלותה של המשטרה בבואה להציג מסדר זיהוי על בסיס תמונות רק למתלונן אחד מתוך שלושת המתלוננים בתיק. "סבורני כי דרך פעולה זו עולה לכדי מחדל חקירה מהותי של המשטרה, ומכיוון שלא שוכנעתי כי ישנן ראיות נסיבתיות מספיקות להוכחת אשמתו של המערער מעבר לכל ספק סביר, יש במחדל זה בכדי להוביל לזיכויו מן האישום השלישי", נכתב בפסק הדין. 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.