www.what2do.co.il

מהי עבירת גניבה בידי מורשה ומה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהי עבירת גניבה בידי מורשה ומה העונש הצפוי?

גניבה בידי מורשה היא עבירה פלילית של נטילת רכוש שלא בהסכמה מתוך כוונה לשלול אותו לצמיתות. היא מהווה עבירת גניבה לכל דבר, לצד עבירה נוספת של פגיעה ביחסי האמון שבין בעל הנכס ובין המורשה לטפל בנכסיו, כגון: עורך דין, מנהל השקעות, בנקאי, כונס נכסים וכל גורם או בעל תפקיד שיש בינו ובין בעלי זכויות הקניין בנכס.

 

עבירת רכוש של גניבה בידי מורשה מתייחסת אל בעלי תפקידים אשר מעלו בתפקידם וגנבו רכוש שהופקד בידיהם לשם שמירה או שימוש, ואין חשיבות אם הוגדרו במסגרת תפקידם כמורשים או לא, אלא מספיק שיש בינם לבין בעלי זכויות הקניין בנכס המסוים יחסי הרשאה או שליחות.

 

פגיעה ביחסי האמון שבין בעל התפקיד ובין בעל הנכס

 

לעבירת גניבה בידי מורשה אלמנט נוסף שהוא פגיעה ביחסי האמון שבין המרשה ובין המורשה ביחס לנכסי המרשה, או נכסים המיועדים למרשה. הנכס יכול להיות נכס מוחשי, כגון: מקרקעין או רכוש, או מופשט, כגון: גניבת זכויות יוצרים, שירותים או נכסים וירטואליים. העונש הצפוי לאדם שהורשע בגניבה בנסיבות מחמירות הוא קנסות גבוהים לצד עונש מאסר שיכול להגיע עד שבע שנים.

 

סעיף 393 לחוק העונשין מתייחס לעבירה של גניבה בידי מורשה, ומטיל עונש מאסר למשך שבע שנים, בגין גניבת נכס שהתקבל עם ייפוי כוח לעשייה בו, גניבת נכס שהופקד אצל מורשה, לבדו או עם אדם אחר, כדי שישמור עליו או ישתמש בו או בתמורתו, כולם או מקצתם, למטרה מסוימת או למסור לאחר. עונש של שבע שנות מאסר צפוי לאדם אשר גנב נכס שקיבל, לבדו או עם אדם אחר, בשביל אדם אחר או לזכותו, או שגנב מהתמורה של נייר ערך, או של עשייה בנכס על פי ייפוי כוח, כשקיבל הוראה שתשמש למטרה מסוימת או תשולם לאחר.

 

שבע שנות מאסר לעו"ד שגנב מלקוחותיו

 

בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו גזר בתחילת שנת 2017, את דינו של עורך דין שהורשע בעבירות גניבה בידי מורשה ומרמה, והשית עליו שבע שנות מאסר, שני מאסרים על תנאי, פיצוי לכל אחד מהמתלוננים וקנס בסך 50,000 שקלים או מאסר תמורתו.

 

הנאשם הורשע בגין מספר אישומים במסגרת עיסוקו כעורך דין, בעבירות של גניבה בידי מורשה, משיכת שיק ללא כיסוי וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בכתב האישום הראשון, הנאשם הורשע בעבירה של גניבה בידי מורשה כאשר פעל ככונס נכסים לצורך ביצוע עסקת מכר דירה, ולאחר שקיבל מקונה הנכס למעלה מחצי מיליון שקלים, שלח ידו בסכום האמור.

 

באישום השני, הנאשם הורשע בכך שקיבל בנאמנות סך של 590,000 שקלים ושלח ידו בכספים. באישום השלישי, הורשע בגניבת 1,300,000 שקלים שהופקדו אצלו בנאמנות על ידי לקוחה נוספת. באישום הרביעי, גנב מלקוח סכום של 120,000 שקלים שהופקדו אצלו בנאמנות לצורך מימוש הסכם רכישת דירה ובאישום החמישי, קיבל במרמה 104,700 שקלים מבני זוג, לאחר שהציג בפניהם מצג שווא שסכום הכסף שמסרו לידיו ישמש כמקדמה לרכישת נכס מקרקעין בחו"ל עבורם.

 

התביעה הדגישה את היבט הפרת האמון שהיה כרוך במעשיו של הנאשם ששימש כעורך דין וכנאמן של נפגעי העבירה תוך מתן משקל גם לסכומי הכסף שגנב, ועתרה להשית עליו עונש המשקף את החלק העליון של מתחמי הענישה השונים.

 

הסנגור ציין כי הנאשם השיב מעל מיליון שקלים לקורבנותיו וטען כי ניתן לראות במעשיו כהסתבכות כלכלית ותו לא, על רקע משבר כלכלי שפקד אותו בעקבות רישום מסעדה משפחתית שפשטה את הרגל על שמו. הנאשם לקח אחריות מלאה על מעשיו, הודה כי פגע באנשים על לא עוול בכפם, אך טען כי עשה זאת ללא כוונת זדון. בסופו של דבר בית המשפט גזר על הנאשם שבע שנות מאסר לריצוי בפועל.

 

ת"פ 39188-06-13
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.