www.what2do.co.il

מעשה פזיזות ורשלנות על פי חוק העונשין

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מעשה פזיזות ורשלנות על פי חוק העונשין

סעיף 338 לחוק העונשין, קובע שורה של פעולות שביצוען באופן רשלני או נמהר מהווה עבירה פלילית של מעשי פזיזות ורשלנות, אשר עלולים לגרום לחבלה או לסכן חיי אדם. העונש על ביצוע עבירות מסוג זה יכול להגיע עד שלוש שנות מאסר, ועל כן הן נחשבות בגדר עוון ורשלנות ולא כעבירת פשע.

 

החוק מתייחס לנהיגה רשלנית ברכב או רכיבה בדרך ציבורית, הפעלה רשלנית ופזיזה של כלי טייס או שייט. אחזקה ושימוש ללא נקיטת אמצעי זהירות באש, בחומרים נפיצים או מתלקחים, או חומרים רדיו אקטיביים, שימוש ללא נקיטת אמצעי זהירות במכונות תחת פיקוחו של אדם אחד או מספר אנשים, שימוש בכלי נשק או חומרי נפץ והחזקת חיה ללא נקיטת אמצעי זהירות מתאימים.

 

החוק מתייחס גם אל נתינת טיפול רפואי בפזיזות וברשלנות, או טיפול כירורגי רשלני כלפי אדם שהגורם המטפל התחייב לטפל בו, וקובע כי מעשה זה מהווה עבירה פלילית על החוק שדינה שלוש שנות מאסר, וכן מכירה והפעלת תרופות, חומרים רעילים או חומרים מסוכנים, ושימוש, החזקה או הפקרה של חומרים רעילים או מסוכנים, או הפקרת מכלים של חומרים מסוכנים אשר עלולים לסכן ולהרעיל.

 

בשנת 2005 נכנס תיקון לחוק המתייחס לשימוש בכלי נשק וחומרי נפץ ללא נקיטת אמצעי זהירות במהלך אירועים כמו טקסים או חגיגות לאות שמחה או אבל, וקובע כי העונש בגין עבירה זו יכול להגיע עד ארבע שנות מאסר, כך שהתיקון בחוק אינו מגדיר את מעשי פזיזות ורשלנות כעבירת עוון אלא כעבירת פשע.


11 חודשי מאסר לריצוי בפועל בגין מעשה פזיזות ורשלנות

 

בחודש אוגוסט 2015, הסתכסך הנאשם עם אחיו, ובסופו של יום, הביא נייר ובקבוק עם חומר דליק והשליך אותו לתוך ביתו של אחיו. כתוצאה מהמעשה נגרמו נזקי רכוש כבדים לבית האח, והמטבח נשרף כליל. הנאשם הודה בעובדות כתב האישום והורשע על יסוד הודאתו בביצוע עבירות של מעשה פזיזות ורשלנות לפי סעיף 338(א)(3) לחוק העונשין והיזק בזדון לפי סעיף 452 לחוק העונשין.

 

בית המשפט המחוזי מרכז-לוד, דן במחלוקת לגבי מצבו הנפשי של הנאשם בעת ביצוע העבירה. על פי תסקיר שירות המבחן, עלה כי נאשם מוכר מזה שנים למערכת בריאות הנפש כשבעברו שבעה הליכים פליליים, אשר מרביתם הסתיימו בהפסקת הליכים מחמת מצבו הנפשי. לאחר שמיעת עדותו של הפסיכיאטר מטעם הפסיכיאטרית המחוזית, גיבשו הצדדים הסדר הטיעון שבמרכזו ההסכמה כי בעת ביצוע המעשים מצבו הנפשי של הנאשם התקרב לסייג לאחריות פלילית.

 

הסדר הטיעון כלל עתירה משותפת לענישה של 11 חודשים, כתקופת מעצרו של הנאשם לצד מאסר על תנאי. המאשימה הדגישה כי ההסדר מקובל גם על אחיו של הנאשם, אשר הגיש נגדו את התלונה במשטרה. בסופו של דבר, בית המשפט קיבל את הסדר הטיעון, וגזר על הנאשם 11 חודשי מאסר לריצוי בפועל מיום מעצרו, כך שבמועד מתן גזר הדין הוא סיים לרצות את עונשו ושוחרר לביתו, ואף גזר עליו עונש מאסר על תנאי של ארבעה חודשים למשך שלוש שנים שלא יעבור עבירה של מעשה פזיזות ורשלנות שבה הורשע.

 

ת"פ 18515-08-15
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.