www.what2do.co.il

מהן זכויות חשוד בהליך פלילי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהן זכויות חשוד בהליך פלילי?

השלב הראשון בהליך הפלילי הוא חקירת חשוד בתחנת המשטרה, במטרה לברר האם בוצעה עבירה פלילית ובידי מי היא בוצעה. כאשר אדם מקבל זימון לחקירה ראשונית לצורך בירור עובדות, עליו להבין מהו מעמדו, האם הוא זומן כעד או כחשוד בפרשה, כאשר כל אחד מהצדדים עלול להשפיע במידה רבה על עתידו.

 

זכות ההיוועצות עם עורך דין

 

הזכות הראשונה של חשוד שנחקר בעבירה פלילית היא זכות ההיוועצות עם עורך דין פלילי. בפני הנחקר עומדת הזכות להתייעץ עם עורך דין טרם הגיע לחקירה ראשונית, כדי שיוכל לקבל תמונת מצב מלאה ולהיות מגובה בייצוג משפטי הולם ומקצועי. כמו כן, עומדת בפניו הזכות להתנגד להתייצבות לחקירה, והוא רשאי לבקש להוציא נגדו צו מבית משפט כדי לזמנו לחקירה, זאת כדי להרוויח זמן איכות להיוועץ עם עורך דין ולהתכונן לקראת השלב הבא.

 

חקירה משטרתית היא הליך של בירור עובדות, כאשר בדרך כלל למשטרה יש בסיס מסוים, או קצה חוט, לקיומו של אירוע פלילי, אשר הוביל לזימון לחקירה, ובמהלכה היא רוצה לבדוק מידע, טרם הגשת כתב אישום. ההליך יקבע אם החשוד בפלילים יועמד לדין ואף ישפיע על ההכרעה וגזר הדין.

 

החקירה מתחילה בשטח, וכל פרט שמוסר החשוד וכל ראיה שנמצאת בזירת האירוע מתועדים בתיק הפלילי ומהווים גרסה ראשונית עובדתית. כמו כן, כאשר החשוד מגיע לתחנה, הוא בדרך כלל נאלץ להמתין עד כניסתו לחדר חקירות, ואף במהלך ההמתנה הוא עלול לפלוט פרטים, או להגיב בדרך זו או אחרת לגבי האישומים המיוחסים לו, אשר כל אלה נרשמים ומתועדים ברישום המשטרתי.

 

שמירה על זכות השתיקה

 

במהלך החקירה עומדת בפני הנחקר הזכות שלא להשיב לשאלות החוקרים ושלא להיחקר. זכות השתיקה היא זכות מוחלטת של החשוד לשתוק במהלך כל החקירה, כדי למנוע מצבים שבהם ימסור דברי כזב כתוצאה מהפעלת לחץ והמצוקה שבה הוא נמצא, ואף מתוך אי הידיעה יפליל את עצמו במעשה שלא עשה.

 

עם זאת, במקרים חריגים שתיקת חשוד בהליכי חקירה עלולה לשמש כחיזוק לעדויות התביעה נגדו, אולם אין המדובר בסנקציה אוטומטית, אלא הדבר כרוך בהליך שיפוטי ובירור הנסיבות שהביאו לשתיקתו.

 

מהם הכללים לחקירת חשודים?

 

חוק סדר הדין הפלילי (חקירת חשודים), משנת 2002, מסדיר את הכללים לחקירת חשודים בביצוע עבירה פלילית, בתחנת משטרה או על ידי קצין הממונה על יחידת החקירות שאחראית על החקירה. סעיף 2 לחוק קובע כי חקירת חשוד תתנהל בשפתו או בשפה שהוא מבין ודובר אותה, לרבות שפת סימנים, כדי שניתן יהיה לשמור על הזכות להליך הוגן ולחקירה אמינה.

 

חקירת חשוד מתנהלת בתחנת משטרה, אלא אם השוטר סבר כי לא ניתן לנהל אותה בתחנה או שיש צורך ענייני לנהל אותה בדחיפות מחוץ לתחנה, או אם סבר הקצין הממונה כי קיים צורך ענייני בחקירת החשוד מחוץ לתחנה.

 

תיעוד חקירת חשוד

 

בכל חקירה משטרתית, מכשירי ההקלטה פועלים בכל רגע נתון, גם בעת הפסקה יזומה מחוץ לחדר החקירות. במהלך כל החקירה, מתחילתה ועד סופה, ניתן לתעד את החשוד באמצעות הקלטת תמונה וקול. התיעוד כולל את חילופי הדברים שנאמרו בין החוקר לחשוד או בנוכחותו של החשוד, ובתיעוד חזותי, לרבות תגובות ושפת גוף.

 

תיעוד בכתב של חקירת חשוד כולל את עיקר חילופי הדברים, תגובות או תנועות שהן תחליף לחילופי דברים, שנעשו בין חוקר לחשוד או בנוכחותו, באופן שמשקף את המתרחש בחקירה, מראשיתה ועד סופה, כאשר התיעוד בכתב נערך בו זמנית עם חקירתו או סמוך לה ככל האפשר.

 

אזהרת חשוד בנוגע לזכויותיו

 

מטרת החקירה הראשונית, היא לקבע את החשוד לגבי עובדות שונות אשר אינן מבוססות ולדלות ממנו פרטים רבים ככל האפשר. החקירה מתחילה באזהרה של החשוד בנוגע לזכויותיו, לרבות הזכות לשמור על שתיקה, הזכות להתייעץ עם עורך דין פלילי ומתן הסבר כללי על העבירות שבגינן הוא נחקר.

 

בשלב הבא מתנהלת שיחה משני צדי השולחן. החשוד נשאל שאלות ומתבקש להגיב על החשדות המיוחסות לו. החוקר רושם את התשובות ומתעל את הנחקר על פי רצונותיו. החוקר אינו חייב לחשוף את המידע שברשותו, ואף יכול להשתמש בתרגילי חקירה שונים, במטרה להוביל את החשוד לחוסר אמון מוחלט בכל חבריו ומכריו, מלבד בחוקר עצמו.

 

מהם תרגילי חקירה?

 

תרגילי חקירה נועדו לערער את המציאות של הנחקר ולהפעיל עליו מניפולציות שונות כדי לגרום לו למסור מידע או להודות באשמה. כך למשל, החוקר יכול להציע לחשוד ללכת הביתה ולסגור את התיק, בתמורה למסירת שם או כתובת של אדם אחד, או למסירת גורם מעורב. אולם לעיתים קרובות מדובר במניפולציה, והחשוד לא בהכרח ישוחרר לאחר שימסור את המידע הנדרש. כמו כן, החוקר יכול להציג בפני תמונות של קורבנות, שמות של עבריינים ועוד רמזים שונים המעידים על גודל החקירה ופרישתה.

 

כאשר הנחקר יוצא מחדר החקירות, החקירה אינה מסתיימת ואף לעתים החשוד יכול להישלח להמתין בתא בתחנת המשטרה, שבו פועלות מצלמות, לכן כל פעולה או תנועה שהוא מבצע, יכולה להפליל אותו, בין אם הוא רועד, מזיע, צועק, בוכה או כל פעולה חריגה אחרת, המספקת פרשנות ועשויה להעיד על אימות החשדות. על כן, כאשר אדם זומן לחקירה, עליו להישאר רגוע ולבקש לדבר עם עורך דין כדי להבין את התמונה המלאה ואת החשדות המיוחסות לו. עורך דין פלילי בעל ניסיון יכול לסייע לחשוד לקראת תרגילי החקירה ולהדריך אותו כיצד לפעול, מה לומר וכיצד לשמור על קור רוח גם תחת הפעלת לחץ.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.