www.what2do.co.il

גזר דין בגין גניבת רכב והימלטות משוטרים

דרגו את המאמר

גזר דין בגין גניבת רכב והימלטות משוטרים

עבירות גניבת רכב הפכו בשנים האחרונות למכת מדינה. מדובר בעבירה שבתי המשפט נוטים להתייחס אליה בחומרה. כאשר העבירה נלווית לביצוע עבירות חמורות נוספות, נראה כי העונשים שבית המשפט מוכן להטיל הינם משמעותיים.


הנאשם במקרה זה הורשע בעבירות של גניבת רכב, פירוק חלקי רכב גנוב, נהיגה בקלות ראש, עשיית פרסה שלא כדין, גרימת היזק במזיד, הכשלת שוטר במילוי תפקידו ונהיגה ללא רישיון נהיגה. על פי עובדות כתב האישום, בלילה של חודש דצמבר 2006, הנאשם נכנס יחד עם קטין נוסף לביתו של המתלונן, פתח את המגירה בביתו, הוציא את מפתחות רכבו ונטל את הרכב תוך כדי שהוא נוהג עליו ללא רישיון.


כאשר הנאשם והשותף הגיעו לאזור אום אל פחם, הם ראו ניידת משטרה שחסמה את הדרך. בשל כך, הנאשם ביצע פניית פרסה והם ברחו מהשוטרים. כאשר הם הגיעו לצומת מגידו, הם הבחינו במחסום משטרתי על הכביש. שוטרים ביקשו מהם לעצור אך הנאשם האיץ את מהירות הרכב, התנגש בניידות המשטרה ולאחר נסיעה קצרה נעצר בתעלה. הנאשם והקטין ברחו מרכב באופן רגלי ונתפסו לאחר מכן באמצעות השוטרים שדלקו בעקבותיהם. הנאשם הודה בביצוע העבירות וכעת בית המשפט נדרש לגזור את דינו.


תסקיר שירות המבחן


על פי התסקיר שבוצע בעניינו, הנאשם הינו בן 20 מטייבה המתגורר בבית הוריו. שירות המבחן ציין כי הנאשם הינו ילדותי ואינו בשל נפשית. לכן, שירות המבחן העריך כי לא תהיה תועלת בהתערבות טיפולית בעניינו. קצינת המבחן ציינה כי הנאשם הבין את חומרת מעשיו וההליך הפלילי שהתנהל נגדו גרם לו לתחושה של הרתעה. לאור עברו הנקי של הנאשם, העריך השירות כי מאסר בפועל עלול לפגוע בניסיונותיו של הנאשם לחיות באורח תקין, והדבר יכול להביא להתדרדרות במצבו.


הטיעונים לעונש


הפרקליטות טענה כי מעשיו של הנאשם היו "רצף של מעשים חמורים, שרק בדרך נס לא גרמו לפגיעה פיזית בנאשם עצמו או באנשים אחרים". כמו כן, הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לתת משקל לכך שמדובר בעבירה של גניבת רכב, עבירה שהפכה להיות "מכת מדינה". הנזק בעקבות ביצוע העבירות מסוג זה הינו נזק עצום שמוטל גם על המתלונן הספציפי וגם על הציבור בכללותו שנדרש לשלם פרמיות ביטוח גבוהות. לכן, ביקשה הפרקליטות להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל יחד עם מאסר על תנאי משמעותי ופסילת רישיון.


ההגנה מצידה, טענה כי בית המשפט צריך להתחשב בכך שהנאשם הודה בביצוע העבירות בהזדמנות הראשונה שהייתה לו, וכך נחסך זמן שיפוטי יקר. הנאשם שיתף פעולה עם שירות המבחן ולקח אחריות על ביצוע המעשים. כמו כן, צריך לקחת בחשבון את גילו הצעיר של הנאשם.


גזר דינו של בית המשפט


בית המשפט הדגיש את חומרתן של העבירות אותן ביצע הנאשם, כמו גם את אופן ביצוען. הנאשם נמלט ממחסום משטרתי תוך כדי שהמשיך לנהוג ברכב הגנוב עד צומת מגידו. הוא סיכן את השוטרים שניסו לעצור אותו, ואף את שאר הנוהגים בדרך. המעשים לא בוצעו בהיסח הדעת, ודי להתרשם מכך שהנאשם עבר כברת דרך ארוכה ממקום מגוריו ועד ביתו של המתלונן, שם ביצע את העבירה. לכן, בית המשפט ראה צורך לגזור על הנאשם ענישה משמעותית ומחמירה, בעיקר לנוכח היותה של העבירה "מכת מדינה".


בית המשפט התייחס אומנם להמלצתו של שירות המבחן שלא לאסור את הנאשם, אבל הוא ציין כי בית המשפט מופקד לבחון את מכלול האינטרסים, ולא רק את האינטרס של הנאשם. נוכח חומרת העבירות ואופן ביצוען, אין מקום לאמץ את המלצת שירות המבחן וצריך לגזור על הנאשם עונש מאסר בפועל.


לסיכום, בית המשפט גזר על הנאשם מאסר של 12 חודשים בפועל, ומאסר על תנאי של 12 חודשים נוספים, כאשר התנאי הוא שלא יעבור עבירות רכוש מסוג פשע במשך שלוש שנים. נוסף לכך, נגזר על הנאשם קנס של 3,000 ₪ או 30 יום מאסר, כאשר את הקנס יש לשלם ב-6 תשלומים חודשיים שווים של 500 ₪ כל אחד.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.