www.what2do.co.il

מה העונש על התפרצות לדירה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מה העונש על התפרצות לדירה?

עבירה של התפרצות לדירה גורמת נזק כלכלי לרכוש של נפגעי העבירה, ומהווה פגיעה קשה בשלוות נפשם ובזכותם לחוש בטוחים בביתם, ואף מפרה את פרטיותם בצורה הגבוהה ביותר. כמו כן, פוטנציאל הנזק הגלום במפגש עם פורץ הוא גדול ועלול להסתיים באלימות, לכן מדובר בעבירה פלילית חמורה.

 

גזר דין בגין עבירת התפרצות לדירה נעשה בהליך הפלילי בשלושה שלבים. בשלב הראשון על בית המשפט לקבוע האם כתב האישום מתאר אירוע אחד או מספר אירועים. לאחר מכן עליו לקבוע את מתחם הענישה ההולם את האירוע, על פי חוק העונשין, ובסופו של ההליך, על בית המשפט להחליט, על פי הנסיבות האישיות של הנאשם, המלצות תסקיר שירות המבחן, מידת תכנון מוקדם ומידת הפגיעה במתלוננים, האם נכון לחרוג מהמתחם שנקבע, או לגזור את העונש בגדרי המתחם.

 

מיהו פורץ על פי הגדרת החוק?

 

סעיף 405(א) לחוק העונשין, מגדיר פורץ כמי ששובר חלק חיצוני או פנימי של בניין, או פותח באמצעות מפתח, משיכה, דחיפה, הרמה או בכל דרך אחרת, דלת, חלון, תריס או כל דבר שנועד לסגור או לכסות פתח בבניין. מי שמכניס חלק מגופו או מהכלי שהוא משתמש בו, לבניין נקרא נכנס, ומי שפורץ ונכנס או פורץ ויוצא, נקרא מתפרץ.

 

אדם שנכנס לבניין תוך שימוש באיומים, במעשה תחבולה, או בקנוניה עם אדם שנמצא בבניין, או נכנס דרך הארובה, או דרך פתח שנשאר פתוח לצורך מסוים ואינו מיועד לשמש לכניסה, נחשב כמי שפרץ ונכנס.

 

התפרצות למקום מגורים או בית כנסת

 

סעיף 406 קובע עונש מרבי של חמש שנות מאסר בגין כניסה לבית המשמש למגורי אדם או לתפילה, או נמצא בהם, בכוונה לבצע גניבה או פשע. אדם המתפרץ לבית מגורים או תפילה, בכוונה לבצע גניבה או פשע, או המתפרץ מתוכו לאחר שביצע מעשה גניבה או פשע, או נכנס אליו לשם כך, צפוי לעונש שיכול להגיע עד שבע שנות מאסר.

 

סעיף 407 קובע עונש מרבי של חמש שנות מאסר לאדם המתפרץ לבניין שאינו משמש למגורים ולתפילה, או לבניין שנמצא ליד בית מגורים אך איננו חלק ממנו, בכוונה לבצע בהם גניבה או פשע. מי שמתפרץ לבניין ומבצע גניבה או פשע, או מתפרץ מתוכו לאחר שביצע גניבה או פשע, צפוי לשבע שנות מאסר. אם העבריין נשא נשק הוא צפוי לעונש כפול, של עד 14 שנות מאסר.

 

נשיאת כלים ומכשירים המיועדים לפריצה

 

סעיף 409 קובע כי אדם שנמצא ברשותו כלי או מכשיר המשמש לפריצה, ואין לו הסבר סביר לכך, צפוי לשלוש שנות מאסר. סעיף 410 קובע עונש של חמש שנות מאסר למי שמחזיק בנשק או במכשיר שיש בהם לסכן או לפגוע, בכוונה לפרוץ או להיכנס לבניין ולבצע גניבה או פשע, וכן למי שמחזיק כלי המשמש לשם פריצה לבניין, בכוונה לבצע פשע, או אם פניו רעולים או מוסווים בדרך אחרת, בכוונה לבצע גניבה או פשע, או אם הוא נמצא בבניין בכוונה לבצע גניבה או פשע, ונקט באמצעים להסתיר את נוכחותו.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.