www.what2do.co.il

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול על פי הדין הפלילי היא עבירה שמהווה פגיעה במימוש זכויותיו הקנייניות של אדם במרחבו הפרטי, בדרך של כניסה או המשך שהייה בבית או בכלי רכב השייך לאחר, מתוך כוונה לגרום לו לתחושת פחד, או עלבון, או לגרום לו לעבור עבירה כלשהי.

 

הסגת גבול במקרקעין מתקיימת כאשר אדם נכנס לנכס שלא כדין תוך שהוא מפר את תנאי הכניסה, או מפריע לשימוש במקרקעין בדרך של התנהגות לא ראויה. כניסה לנכס נחשבת להסגת גבול בדין הפלילי רק אם נלווית לה מטרה בלתי חוקית.

 

על פי סעיף 447 לחוק העונשין, נאשם יוגדר כמסיג גבול רק אם נכנס לנכס של אדם אחר, או שנכנס כדין לנכס, ונשאר שם שלא כדין, ובמהלך שהותו עשה מעשה במטרה להפחיד, להעליב, להקניט את מחזיק הנכס או גרם לו לעבור עבירה.

 

העונש המרבי בגין השגת גבול הוא ארבע שנות מאסר

 

העונש המרבי הצפוי בגין עבירת הסגת גבול הוא מאסר של שנתיים. אם העבירה בוצעה תוך שימוש בנשק, העונש הצפוי למסיג גבול הוא עד ארבע שנות מאסר. חדירה לנכס אינה חייבת להיות מלאה, אלא יכולה להיות גם החדרה של איבר גוף, בדרך של בעיטה על הדלת, צלצול ממושך בפעמון הדלת, או הכנסת יד או ראש דרך החלון. לצורך עניין זה גם ישיבה על קטנוע נחשבת לכניסה של נכס נייד.

 

חציית גבול בין שטח ציבורי לשטח פרטי

 

עבירה של הסגת גבול על פי החוק, היא כאשר לכניסה לנכס נלווית מטרה לו חוקית, כאשר אדם שנכנס לנכס ללא אישורו של מחזיק הנכס, או שנשאר בו גם לאחר שהתבקש לצאת, ומטרת הכניסה היא להפחיד את המחזיק בנכס, להקניט, להעליב אותו או לגרום לו לבצע פעולה כלשהי בניגוד לרצונו החופשי.

 

המחזיק בנכס יכול להיות בעל הנכס או אדם שיש לו שליטה פיזית חוקית במקרקעין, כמו החזקה של שוכר או דייר זמני. העבירה עלולה להתרחש גם בנסיבות שבהן בוצע שינוי פיזי ברכושו של הפרט, כמו שבירת דלת או חלון, וגם בשל חציית גבול בין שטח ציבורי לשטח או נכס פרטי.

 

אי פינוי נכס בתום חוזה שכירות

 

סעיף 447 לחוק קובע כי אדם שנכנס לנכס ונשאר שם שלא כדין, כמו בעת אי פינוי נכס לאחר סיום חוזה שכירות, או בפלישה והשתלטות על קרקע, או כאשר אדם פולש לקניינו של אחר מתוך כוונה מודעת להפחיד, להעליב או להקניט את המחזיק בנכס, מבצע עבירת הסגת גבול.

 

כדי להגיש כתב אישום ולהרשיע בפלילים חשוד בעבירת הסגת גבול, הכניסה צריכה להיעשות לשם הפחדת המחזיק הנכס, העלבתו, הקנטתו או לשם ביצוע עבירה, והכניסה כשלעצמה אינה מספקת. אולם לשם הרשעה לא נדרש כי המתלונן אכן יוקנט, יופחד או שבפועל תבוצע עבירה, ואף אין צורך כי נפגע העבירה יהיה נוכח פיזית במקום לשם הקנטה או תחושת האיום.

 

אדם המואשם בעבירה פלילית של הסגת גבול צפוי לעונש מאסר של עד שנתיים. במקרה שהנאשם השתמש בנשק תוך כדי הסגת גבול, העונש הצפוי הוא עד ארבע שנות מאסר. הענישה בגין הסגת גבול יכולה גם להתבסס על כניסה לנכס בלבד, כאשר קיימת סבירות להתנהגות שיכולה להוביל לאיום על מחזיק הנכס.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.