www.what2do.co.il

מה עונשו של עובד שגנב מהמעסיק סחורה בסך 70,000 שקל?

דרגו את המאמר

מה עונשו של עובד שגנב מהמעסיק סחורה בסך 70,000 שקל?

הנאשם, יליד שנת 1980, אשר שימש במשך ארבע שנים כסוכן מכירות שטח של משקאות אלכוהול הורשע בהתאם להודאתו בעבירת גניבה בידי עובד, ובכך שמספר מועדים, נטל סחורה מן החברה בסך כולל של 70,000 שקלים ומכר אותה ללא הסכמת הבעלים. ואף קיבל תשלומים מלקוחות החברה, בסך של 5,000 שקלים עבור סחורה שמכר להם, ושלשל את הכסף לכיסו. בית משפט השלום ברמלה נדרש לקבוע את עונשו.

 

הנאשם נעדר רישום פלילי, אב לשני ילדים קטינים אשר מתגוררים בחו"ל עם אמם, הודה בעובדות כתב האישום והדיון נדחה בחצי שנה כדי לאפשר לו להשיב את הכסף שגנב. לנוכח מצבו הכלכלי הקשה, לא עלה בידי הנאשם לעמוד בהתחייבות להשבת הכספים על אף הזמן הרב שניתן לו, למעט סכום של 10,000 שקלים, שאותו השיב עוד במעמד החקירה במשטרה.

 

העבירה פגעה ברכושו של אדם ופגעה באמון מעביד בעובדו

 

המאשימה ציינה כי מעבר לנזק הכלכלי אשר נגרם לחברה בגין עבירת רכוש, ישנה פגיעה באמון שנתן המעסיק בעובד. ואף הדגישה כי במקרים רבים, קיים קושי ממשי לגלות את מעשה הגניבה נוכח נגישותו של העובד והקלות שבה ניתן לבצע את המעשה.

 

לפיכך טענה המאשימה כי יש מקום להחמיר בענישה. וציינה כי קביעת המתחם הראוי נעשה בהתאם לסכום הגניבה, התכנון והתחכום שבמעשה, מספר ההזדמנויות והנזק הכלכלי שנגרם. מתחם העונש במקרה זה נע בין 12 עד 30 חודשי מאסר בפועל. והמאשימה עתרה לעונש בחלק הנמוך עד בינוני של המתחם לצד מאסר על תנאי, קנס כספי ופיצוי לחברה.

 

הסנגור טען כי הנאשם מבין את החשיבות של השבת הכספים, ועושה מאמצים לפרוע את חובו כדין, אולם הוא התקשה לעמוד בהתחייבותו מול הבנק. הסנגור ציין כי לנוכח מצבו הכלכלי הקשה נטל הנאשם הלוואה בשוק האפור שבגינה הוא משלם ריבית כבדה, וכיום הוא עובד בשיפוצים אצל אחיו ומתגורר אצל הוריו ושולח כספים לילדיו הנמצאים בחו"ל.

 

שליחת הנאשם למאסר בפועל תפגע באפשרויות השיקום שלו

 

הסנגור הוסיף כי הנאשם הודה במעשיו טרם פנה המעסיק למשטרה ומיד לאחר שהדבר התגלה הוא גייס 10,000 שקלים ושילם אותם לחברה. לטענתו, מתחם הענישה בתיק צריך להיות החל ממאסר מותנה וצו שירות לתועלת הציבור והעונש הראוי הוא חודשים ספורים של עבודות שירות. על כן עתר להשית על הנאשם עונש של עבודות שירות ברף נמוך ופיצוי.

 

לאחר שמיעת הטיעונים, התרשם בית המשפט כי הנאשם ביצע את העבירה על פני תקופה של מספר חודשים שבהם פעל במספר הזדמנויות כדי לגנוב כסף מהמעסיק. הוא פעל לבדו וביצע את המעשים על רקע קשיים כלכליים שבהם היה נתון. בית המשפט סבר כי מדובר בסדרה של מעשים שיש לראותם כאירוע אחד, ולקבוע בגינו מתחם עונש הולם אחד. כאשר מתחם העונש ההולם הוא החל מארבעה חודשי עבודות שירות ועד ל- 18 חודשי מאסר בפועל.

 

בית המשפט התחשב בהודאתו של הנאשם ובנסיבות החיים קשות שהיתה להן השפעה על ביצוע מעשה העבירה ובעובדה כי הנאשם נעדר עבר פלילי, לכן גזר עליו ששה חודשי מאסר בפועל אשר ירוצו בעבודות שירות, שלושה חודשי מאסר על תנאי, קנס כספי בסך של 25,000 שקלים, או 100 ימי מאסר תמורתו ופיצוי בסך 65,000 שקלים למעסיק.

 

ת"פ 30974-02-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.