www.what2do.co.il

גזר דין לצעיר שעשה שימוש באופנוע ללא רשות והפר זכויות יוצרים

דרגו את המאמר

גזר דין לצעיר שעשה שימוש באופנוע ללא רשות והפר זכויות יוצרים

בחודש מאי 2009, הנאשם נטל אופנוע, עשה בו שימוש ללא רשות ונטש אותו במקום אחר. כשנתיים לאחר שביצע את עבירת הרכוש ומכר חלקי אופנוע גנובים, הנאשם החזיק בשוק הכרמל מאות יצירות מפרות של סרטים ומכר אותם לעוברים והשבים, תוך הפרת זכויות יוצרים. בית משפט השלום בתל אביב - יפו נדרש לגזור את העונש ההולם בעבירות שבהן הורשע בשני כתבי אישום.

 

הנאשם לקח אחריות מלאה על מעשיו והודה כי לפני שש שנים, כאשר היה כבן 19 שנים השתמש ברכב ללא רשות ואף נהג ללא קסדה או רישיון, ובנוסף פירק חלקים מן האופנוע אשר גרמו לנזק כבד לבעליו. עוד הודה כי כשנה מאוחר יותר מכר סרטים בדוכן בשוק הכרמל, תוך הפרת זכויות יוצרים, אולם טען להגנתו כי ביצע את העבירות לצורך פרנסת המשפחה.

 

הנאשם טען כי עבר על החוק כדי לפרנס את משפחתו

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם לא גויס לצה"ל, עקב אי התאמה, הוא סבל מהפרעות קשב וריכוז, ובמהלך תקופה ארוכה עשה מאמצים לקיים את עצמו ואת בני משפחתו, גם בדרכים שאינן חוקיות.

 

עוד עלה מהתסקיר כי לנאשם שני אחים צעירים, הסובלים מנכות צמיתה בשיעור של מאה אחוזים, על רקע גידול מולד בגזע המוח. גם אמו בעלת נכות קבועה על רקע אירוע מוחי שעברה. ובמשך שנים רבות אין לו קשר אביו שהוא מכור לסמים. קצין המבחן התרשם כי למעלה משנה הנאשם אינו עושה שימוש בסמים, עם זאת סבר כי אינו פנוי להליך של טיפול ושיקום בשל מצבו המשפחתי הקשה.

 

התביעה הציגה את גיליון הרישום הפלילי המעודכן של הנאשם, והדגישה את חומרת העבירות שבהן הורשע, על כן עתרה להשית עליו עונש מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות וגם מאסר על תנאי ופיצוי כספי למתלונן.

 

הסנגור ביקש להתחשב במצבו המשפחתי הקשה של הנאשם

 

הסנגור ציין את גילו הצעיר של הנאשם בעת ביצוע העבירות כולן, במיוחד את אלו החמורות, ואת מצבו המשפחתי הקשה, וטען כי חלפו שנים רבות מאז ביצוע העבירות העיקריות בגין שימוש ברכב ללא רשות, ועוד ארבע שנים חלפו מאז ביצוע העבירות של הפרת זכויות יוצרים. על כן ביקש להתחשב בנסיבותיו האישיות בעת גזירת העונש.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים ועיון בגיליון הרישום הפלילי, סבר בית המשפט כי הנאשם לא עלה על דרך הישר, ואף השתכנע על פי תסקיר שירות המבחן כי לא קיים סיכוי ממשי לשיקום. יחד עם זאת התחשב בגילו הצעיר ובנסיבותיו האישיות והמשפחתיות. וקבע כי הנאשם ירצה עונש של מאסר בפועל שירוצה בדרך של עבודות שירות.

 

בסופו של דבר בית המשפט גזר על הנאשם מאסר בפועל למשך 6 חודשים, לריצוי בעבודות שירות, מאסר על תנאי שלא יעבור עבירות רכוש ועבירות של נהיגה ברכב ללא רישיון ופיצוי לבעל האופנוע בסך של 5,000 שקלים.

 

ת"פ 55072-11-10 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.