www.what2do.co.il

זיכוי מאשמה בעבירת גניבה מחמת ריבוי גרסאות

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

זיכוי מאשמה בעבירת גניבה מחמת ריבוי גרסאות

נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירת רכוש של גניבת ארנק אשר הכיל מסמכים שונים וכסף מזומן בסך 2,400 שקלים. בית משפט השלום בתל אביב יפו נדרש להכריע האם הנאשם ביצע את המיוחס לו בכתב האישום או האם הוא חף מפשע ויש לזכותו מאשמה.


על פי עובדות כתב האישום, באוגוסט 2016, בסביבות השעה שש וחצי בבוקר, הגיע הנאשם לאתר בנייה ביהוד ונכנס למבנה מגורים שבו לן פועל סודני שהוא המתלונן. בנסיבות אלה, לאחר שהמתלונן יצא מחדרו, נכנס הנאשם אל החדר וגנב את הארנק של הפועל שהכיל מסמכים שונים ומזומן בסך 2,400 שקלים.


הנאשם כפר במיוחס לו, וטען כי אכן היה באתר במועד האירוע, כדי לחפש פועלים במסגרת עבודתו כקבלן, אך לא גנב את ארנקו של המתלונן. במסגרת פרשת התביעה בהליך הפלילי נשמעו עדויות של המתלונן, פועל נוסף, ושלושה שוטרים וכן הוגשו מסמכים שונים כולל דוחות פעולה, מזכרים והודעות הנאשם.


המתלונן ראה את הנאשם מכניס את הארנק לכיסו


המאשימה טענה, כי הנאשם עצמו אישר שהיה במקום והכיר את המתלונן, לכן לא מתעוררת סוגיה של זיהוי, ואף המתלונן מסר עדות מהימנה במיוחד ומפורטת. עוד ביקשה, כי יינתן משקל לעדותו של המתלונן, שהבחין בנאשם גונב את הארנק, אשר הדברים שנכתבו מפיו באתר ובהודעתו הראשונה נכתבו ללא מתורגמן, לעומת הודעתו השנייה במשטרה, העימות וכן עדותו בבית המשפט.


המאשימה ביקשה לתת משקל נוסף לכך שהמתלונן סיפר על הגניבה לפועל אחר, מיד לאחר האירוע, ואף רץ אחריו לכיוון הרכב ורשם את מספר הרכב על קיר. לצד זאת, טענה המאשימה כי עולות סתירות בין גרסאותיו השונות של הנאשם, המעידות על חוסר אמינותו לאור הצגת מצג שווא בפני המוסד לביטוח לאומי, בדרך של רישום רכבו על שמו של אחר.


המאשימה הוסיפה וטענה כי יש לראות הודאה באמירה של הנאשם כלפי אחד החוקרים, כי הוא רצה להודות בתיק. המאשימה סברה כי הנאשם הבחין בארנק בפעם הראשונה שנכנס אל חדרו של המתלונן, ובהמשך נכנס שוב במטרה לגנוב אותו. לגבי עדות אשתו של הנאשם, טענה המאשימה כי מסרה תחילה גרסה שונה לחלוטין מזו שהעידה בבית המשפט, עדות שלא עומדת במבחן הזמנים.


ריבוי גרסאות המתלונן אל מול גרסת הנאשם


מנגד טען עורך דינו של הנאשם, כי המתלונן מסר מספר גרסאות שונות שהמאשימה ביקשה לאמץ אחת מהן. עוד הפנתה, לסתירות שונות בין הגרסאות שמסר המתלונן, ואף השיב בבית המשפט כי השוטרים אשר כתבו דברים מפיו שיקרו או המציאו את הדברים.


עורך הדין טען כי המתלונן השלים פרטים לסיפור שבנה לעצמו, וכי גרסאותיו הראשונות שלפיהן התעורר חשד בלבד לגבי הנאשם תואמות את המציאות. לגבי הטענה בדבר קושי בשפה העברית, נטען כי המתלונן בחר בעדותו אילו תכנים לאשר ולגבי אילו לטעון שלא נאמרו על ידו.


לטענת עורך דינו של הנאשם בוצעו מחדלי חקירה, כאשר סתירות מהותיות בגרסת המתלונן לא נבדקו על ידי המשטרה. ביחס לראשית ההודאה שראתה לטעון המאשימה, נטען כי השוטר שכתב את המזכר העיד שלא האמין לנאשם. בנסיבות אלה, כאשר מדובר בגרסת המתלונן המשתנה, אשר הכחיש חלק מאמירותיו למול גרסת הנאשם הנתמכת בעדויות שונות, יש להורות על זיכויו.


המתלונן הוא עד הראייה היחיד


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים סבר בית המשפט כי אין מחלוקת לכך שהנאשם אכן היה במקום האירוע במועד שבו טוען המתלונן כי ארנקו נגנב מהחדר. הנאשם קשר עצמו אף לפנייה לאדם במגורי הפועלים באתר, ולשאלה היכן נמצאים פועלים נוספים. עם זאת, המתלונן הוא עד הראייה היחיד לגבי שאלת גניבת הארנק.


בית המשפט סבר כי במספר גרסאות שמסר המתלונן ישנם אי דיוקים עד כדי סתירות, אשר לא זכו לכל הסבר מניח את הדעת, באופן המערער את מידת מהימנות עדותו. כמו כן, בדו"ח הפעולה של השוטר אשר תיעד את דברי המתלונן בסמוך לאירוע, לא נכתב דבר מפיו לגבי הכנסת ארנקו לכיס כלשהו, לכן לא ניתן לקבוע ברף הפלילי הנדרש כי אכן כך הדבר.


בית המשפט ציין כי לא נעלמו מעיניו טיעוני המאשימה ביחס לאופיו הבעייתי של הנאשם, לנוכח רישום הרכב על שמו של אחר, כדי להונות את המוסד לביטוח לאומי. עם זאת, גם אם מדובר בהתנהלות בעייתית במקרה אחר, אין בכך כדי להשלים את הפערים וסימני שאלה המתעוררים נוכח ראיות המאשימה.


בית המשפט קבע כי הפערים אינם ניתנים להשלמה גם לאור המזכר שערך השוטר שבו ביקשה המאשימה לראות ראשית הודאה. הנאשם הסביר כי אמר שהוא רוצה להודות בתיק ומעוניין לסיים עם המקרה, כפי שאף בעבר הודה במקרים שאותם לא ביצע, כדי למנוע פגיעה בעבודתו ובפרנסתו. בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי הספק הסביר נותר בעינו אף לאחר פרשת ההגנה, על כן הורה על זיכוי הנאשם.


ת"פ 282-04-17

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.