www.what2do.co.il

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

עבירות הגניבה והשוד נשמעות לכאורה דומות. עם זאת, חשוב להבין כי מדובר בשתי עבירות שונות אשר העונשים העומדים לצידם נבדלים בהתאמה. ההבדל המהותי והעקרוני בין שוד לגניבה הינו נוכחות המתלונן בעת ביצוע העבירה. לדוגמא, פריצה לבית ריק וגניבת תכשיטים הינה עבירת גניבה.

 

במידה והפורץ נכנס לבית כאשר בעל הנכס נמצא במקום, ובין השניים מתפתח עימות אשר בסופו הפורץ נוטל שלא כדין תכשיט מהמקום, מדובר כבר בשוד. על פי רוב, ומטבע הדברים, שוד הינו גניבה המבוצעת אגב איומים, סחיטה או תקיפה. אי לכך, החוק מחמיר עם עבריינים המורשעים בשוד, לעומת נאשמים המורשעים בגניבה. גזר דינו של אדם אשר מורשע בעבירת גניבה עומד על שלוש שנות מאסר. לעומת זאת, אדם המורשע בביצוע שוד עלול לשאת בגזר דין שיכול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל.


מהי גניבה ומהו שוד?


סעיף 383 לחוק העונשין מגדיר מהי עבירת גניבה. על פי החוק, גניבה הינה מצב בו אדם נוטל דבר מה אשר ניתן להיגנב, וזאת במרמה, ללא הסכמת הבעלים, ומבלי שיש לו תביעת זכות בתום לב. כמו כן, גניבה חייבת לקפל בתוכה את היסוד הנפשי לפיו הגנב התכוון לשלול את הדבר מבעליו שלילת קבע.

 

החוק קובע גם כי אדם יכול להיות מורשע בגניבה במידה והוא החזיק כדין דבר אשר ניתן להיגנב, בבעלות חלקית או בפיקדון, והוא שלח יד בדבר במרמה לשם שימושו האישי שלו או של האחר שאיננו בעליו של הדבר. למשל, אדם מחזיק בבעלותו תכשיט השייך לאדם אחר, אך הוא מוכר את התכשיט לצד שלישי מבלי לקבל את אישורו של בעל העדי. במקרה זה, מדובר בגניבה.


עבירת השוד מפורטת בסעיף 402(א) לחוק העונשין. על פי סעיף זה, מדובר בגניבה אשר נעשית תוך כדי ביצוע מעשה אלימות או איום על בעל הדבר שנגנב. דינו של שודד הינו מאסר של 14 שנים. עם זאת, היות ובעבירת השוד מקופלות גם עבירות נוספות כגון איומים, תקיפה ואלימות, ייתכן בהחלט כי העונש בגין השוד יהיה חמור יותר. במידה והשוד הינו שוד מזוין, דהיינו - הוא נעשה תוך כדי שימוש בכלי נשק (קר או חם), עונש המאסר שניתן לגזור על העבריין מגיע עד כדי 20 שנות מאסר בפועל.


כמו כן, גם שוד אלים ללא כלי נשק הינו שוד מזוין. במידה והשוד איננו מצליח, ניתן להרשיע את האדם בעבירה של ניסיון לביצוע שוד. עבירה זו טומנת בחובה עונש מאסר של שבע שנים. כאשר מדובר בשוד בנסיבות מחמירות שלא צלח, העונש יכול להגיע לכדי 20 שנות מאסר.


ניתן אפוא לראות את ההבדל המהותי בין עבירת השוד לעבירה הגניבה. בעוד שגניבה הינה עבירה "קלה" יותר, אשר מבוצעת ללא ידיעתו של בעל הדבר שנגנב, שוד הינו עבירה המקפלת בתוכה נסיבות אלימות כיום איומים ותקיפה. כפועל יוצא מכך, ההבדל המהותי ניכר גם בגזרי הדין המוטלים על עבריינים המורשעים בשוד (לעומת עבריינים המורשעים בגניבה).
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.