www.what2do.co.il

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 2.0 מתוך 5

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

סעיף 402(א) לחוק העונשין קובע כי אדם אשר גונב מאדם אחר, ובשעת המעשה (או בסמוך אליה) הוא מאיים לבצע מעשה אלימות או נוקט במעשה אלימות בפועל, הרי שמדובר בשודד. על פי החוק, דינו של שודד הינו 14 שנות מאסר בפועל.

 

שוד מוגדר בסעיף 402 לחוק העונשין כגניבה אשר מלווה אותה מעשה איום באלימות או מעשה אלימות. מעשה זה יכול להיות מופנה כלפי הנכס או כלפי הקורבן. עליו להתבצע לשם השגת הדבר הגנוב או לצורך עיכוב המתלונן בכדי למנוע התנגדות לשם גניבת הדבר או התגברות על התנגדות זו. מעשה האלימות צריך להיות לשם ביצוע מעשה מוגדר של גניבה.

 

על מנת להרשיע אדם בעבירת שוד, יש להוכיח קשר סיבתי בין הגניבה לאלימות. חשוב להדגיש כי האלימות איננה חייבת להתרחש במועד נטילת הנכס. סעיף 402(ב) קובע כי די בכך שהאלימות תתבצע בסמוך לשעת הגניבה (לפניה או אחריה). לעיתים, גם אלימות אשר לא ננקטת באופן ספציפי למטרת השוד עלולה לצקת את התוכן הדרוש להרשעת הנאשם. במידה ובסמוך להשגתה של המטרה האחרת, השודד עושה שימוש באלימות על ידי הפחד שניטע כבר בליבו של הקורבן, הרי שעסקינן בשוד.

 

יסודות העבירה


יסודותיה של עבירה השוד מוגדרים בסעיף 402(א) באופן הבא. גניבת דבר, אגב ביצוע מעשה אלימות באדם או בדבר הגנוב, בסמוך לשעת הגניבה (ואף לפני שעה זו או אחריה). דהיינו, יש להוכיח שהאלימות הייתה קשורה באופן ישיר לגניבה והיא זו אשר הפכה את הגניבה לאפשרית בפועל.

 

בעת הרשעת אדם בעבירת שוד, המדינה יכולה להוכיח גם נסיבות מחמירות בנוגע לביצוע העבירה (לדוגמא, שימוש בנשק חם או גרימת חבלה פיסית). שוד בנסיבות מחמירות הינו שוד המתבצע אגב שימוש בנשק או מכשיר אשר עלול לגרום לפגיעה או לסכנה. כמו כן, שוד אשר מבוצע ביחד עם שותפים נוספים - או לפי החוק, שוד בחבורה - נחשב אף הוא כשוד בנסיבות מחמירות. מיותר לציין כי במידה והשודד פוגע באופן פיסי ממשי במתלונן, הרי שמדובר גם כאן בשוד בנסיבות מחמירות.


סעיף 403 לחוק מוסיף וקובע כי גם אדם אשר ניסה לבצע שוד שלא צלח עשה מעשה פלילי חמור. במקרה זה, דינו של המנסה לשדוד הינו 7 שנות מאסר בפועל. ניסיון לשוד בנסיבות מחמירות עלול להסתיים ב-20 שנות מאסר.


כיצד בית המשפט מכריע?


בשורה של גזרי דין שניתנו בגין עבירות שוד נקבע בהלכה הפסוקה כי מדובר בעבירה חמורה ביותר. לא אחת, הודגש כי עבירת השוד איננה רק מהווה פגיעה בנכס וגניבתו, אלא היא מותירה צלקת בליבו של המתלונן אשר נאלץ להיות נוכח באירוע. כפועל יוצא מכך, גזרי הדין המושתים על מורשעים בשוד (מקל וחומר בנסיבות מחמירות) עלולים להיות גבוהים במיוחד.


בדומה לכל עבירה במשפט הפלילי, גם כאן מדובר בענישה אינדיבידואלית. דהיינו, גזר הדין ניתן כנגד הנאשם על בסיס שאר נסיבות המקרה. לדוגמא, חומרת המעשים, אופי ביצוע השוד, שימוש אלימות בפועל (כן או לא), עבר פלילי, נסיבות אישיות, חשיבות הנכס עבור המתלונן, היקף השוד (אין דין שטר כסף בודד כדין מכונית השווה עשרות אלפי שקלים) ועוד.


לסיכום,


במידה והוגש כנגדכם כתב אישום בגין ביצוע עבירת שוד, מומלץ בהחלט לפנות לעורך דין פלילי בהקדם. פעמים רבות, ניתן לסתור את טענות התביעה באשר לקיום יסודותיה של עבירת השוד. כמו כן, ישנם מקרים בהם יעלה בידי עורך הדין להמיר את העבירה לעבירת "גניבה" (הפחותה בחומרתה). זאת ועוד, נסיבות אישיות יכולות בהחלט "לשחק תפקיד" וישנם גורמים נוספים אשר יכולים למתן באופן משמעותי את דרכו של בית המשפט בבואו לגזור את הדין.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.