www.what2do.co.il

שימוש בכרטיס אשראי שנמצא ברחוב והונאת חברת אשראי

דרגו את המאמר

שימוש בכרטיס אשראי שנמצא ברחוב והונאת חברת אשראי

הנאשמת, ילידת 1978, מצאה כרטיס אשראי ועל פני תקופה של מספר חודשים הזמינה באמצעותו מוצרים ושירותים רבים. היא הורשעה על פי הודאתה ב- 32 אישומים הכוללים 43 עבירות של הונאה בכרטיס אשראי, בסך כולל של 13,630 שקלים. בית משפט השלום ברמלה נדרש לקבוע את העונש ההולם לעבירות רכוש שביצעה.

 

על פי עובדות כתב האישום, בין השנים 2011 - 2012 הנאשמת החזיקה בשובר תשלום של כרטיס מסוג ויזה השייך למתלוננת, שעליו מצויים מספר כרטיס האשראי, אותו מצאה במרכז המסחרי. בעשרות הזדמנויות שונות היא הזמינה שירותים ומוצרים לביתה, תוך שימוש במספר כרטיס החיוב. הנאשמת הודתה במיוחס לה בכתב האישום ונשלחה לקבלת תסקיר של שירות המבחן.

 

לפני כשלוש שנים הנאשמת ריצתה עונש מאסר בגין עבירות רכוש

 

מהתסקיר עלה כי הנאשמת כבת 32, רווקה המתגוררת עם דודתה הקשישה ומטפלת בה. היא גדלה בהיעדר דמויות הוריות מטיבות ומציבות גבולות ברורים, וסיימה 11 שנות לימוד. כיום היא מתקשה להתמיד בעבודה קבועה ולנהל אורח חיים יציב. היא בעלת דפוסי התנהגות מניפולטיביים, ואף סובלת מתנודות ושינויים חדים במצבה הנפשי. הנאשמת ריצתה מאסר בן 8 חודשים בגין עבירות רכוש, ומאז היא נוטלת תרופות נגד דיכאון.

 

מהתסקיר המשלים עלה כי היא משתפת פעולה בטיפול הקבוצתי, לוקחת אחריות על מעשיה ומביעה חרטה על ביצוע העבירות. בנוסף היא מגלה מוטיבציה להמשך השתתפותה בהליך שיקום ולקשר עם שירות המבחן. קצין המבחן התרשם כי התנהגותה נובעת ממניעים רגשיים ולא מתוך דפוסים עבריינים, והמליץ להטיל עליה צו מבחן למשך שנה.

 

המאשימה ציינה כי לחובת הנאשמת ארבע הרשעות קודמות משנת 2012 בעבירות רכוש בגינן ריצתה מאסר בפועל ואף ריצתה מאסר בעבודת שירות בגין עבירות גניבה. העבירות של הונאה בכרטיס חיוב בוצעו בין מועד גזירת הדין לבין מועד ריצוי העונש, שעה שהיא מודעת לחומרת מעשיה. לנוכח עברה הפלילי וריבוי העבירות, עתרה המאשימה להשית עליה עונש מאסר ממושך לצד מאסר על תנאי, קנס ופיצוי כספי לחברת האשראי.

 

הסנגור הדגיש כי לא מדובר בעבריינית, אלא בבחורה שביצעה את המעשים על רקע קשייה האישיים וממניעים של חסכים משפחתיים. מאז שחרורה ממאסר היא לא ביצעה עבירות ומשקמת את עצמה בהליך שיקומי משמעותי, וסועדת את דודתה הקשישה. לפיכך עתר לאמץ את המלצת קצין המבחן ולהימנע משליחתה לעונש מאסר.

 

בית המשפט גזר על הנאשמת ששה חודשי עבודות שירות

 

בית המשפט ציין כי כתוצאה מביצוע העבירות הערך החברתי שנפגע הוא פגיעה ברכושו של אדם ופגיעה בהליכי הסחר התקינים. והשתכנע כי קדם תכנון קודם למעשיה, כאשר הרקע לביצוע היה הקושי להתמודד עם קשייה ולשלוט בדחפיה.

 

עוד התרשם כי ממועד ביצוע העבירות חלפו כשלוש שנים, במהלכן לא נפתחו לה תיקים נוספים והיא החלה בהליך שיקומי משמעותי. אולם קיימת חומרה רבה בכך שעברה על החוק לאחר שנידונה בהליך קודם למאסר ובטרם החלה לרצות את עונשה, כך שעונש המאסר בפועל לא הרתיע אותה מלשוב לסורה. 

 

בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשמת ששה חודשי מאסר בפועל אשר ירוצו בדרך של עבודות שירות, ששה חודשי מאסר על תנאי, צו מבחן למשך שנה ופיצוי בסך 13,600 שקלים לחברת האשראי.

 

ת"פ 19929-09-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.