www.what2do.co.il

מהו עונשו של צעיר שביצע שורת גניבות בפארק מים?

דרגו את המאמר

מהו עונשו של צעיר שביצע שורת גניבות בפארק מים?

צעיר כבן 22 הורשע בשלוש עבירות של גניבה, לאחר שפעל יחד עם חברו באופן שיטתי בפארק מים וגנב מהאורחים רכוש ושלל רב לרבות מכשיר טלפון ניידים. בית משפט השלום בתל אביב - יפו נדרש להכריע האם ניתן להימנע מהרשעה בפלילים ולגזור את העונש ההולם.

 

במהלך חודש אוגוסט 2012, הנאשם הגיע בשלוש הזדמנויות יחד עם חבר לפארק המים "ימית 2000". השניים גנבו תיקים ממבקרי המקום, נטלו את התיקים לחדר השירותים, ולאחר שהוציאו מתוכם את הרכוש, השאירו את התיקים הריקים בשירותים. כנגד הנאשם הוגשו שלושה כתבי אישום, שלפיהם הוא גנב מהתיקים: אוכל, בגדים, טלפונים ניידים, ארנק וכסף מזומן, רישיון נהיגה, מפתחות רכב, מצלמה ומסמכים שונים.

 

הנאשם ביקש להימנע מהרשעתו בפלילים עקב פגיעה עתידית במסגרות תעסוקתיות

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם רווק, המשרת כיום בשירות צבאי סדיר. בעקבות מצבו הבריאותי של אביו, חוותה משפחתו קשיים כלכליים. ובהיותו כבן 13 שנים החל לעבוד בעבודות מזדמנות כדי לסייע כלכלית להוריו. נוכח עבודתו חלה הידרדרות במישור הלימודי ולבסוף עזב את בית הספר והתמקד בפרנסת המשפחה.

 

הנאשם הודה בעבירות המיוחסות לו והסביר כי המניע לביצוען נבע ממצב כלכלי הירוד בביתו. הוא הודה כי פעל באופן אימפולסיבי וחש בפיתוי נוכח הקלות שבמעשה, מבלי ששקל חומרת מעשיו והשלכותיה האפשריות. הנאשם הביע חרטה כנה ואף גילה אמפתיות כלפי נפגעי העבירה.

 

קצין המבחן סבר כי קיימת חשיבות רבה לשילוב הנאשם בקבוצה טיפולית המיועדת לצעירים עוברי חוק, ובאמצעותה יוכל לבחון קשיים רגשיים, לשנות דפוסי התנהגות ולמנוע חזרתו לביצוע עבירות. אולם הנאשם שלל נזקקות טיפולית, וסבר כי הוא יכול להניע בכוחות עצמו את חייו למקום חיובי ונורמטיבי.

 

מתסקיר המשלים עלה כי הנאשם הביע צורך ונכונות לקבל עזרה טיפולית, ואף מסר כי הוא מתכנן להשלים בגרויות בתום שירותו בצה"ל ובוחן שאיפותיו להתקדם בעתיד וחשש כי הרשעה בפלילים תפגע בהשתלבותו במסגרות תעסוקתיות. כמו כן, הוא ביקש להשתלב בשירות קבע, אך טרם ניתנה החלטה באשר לבקשתו.

 

קצין המבחן סבר כי בשל גילו הצעיר של הנאשם ונתוני הפתיחה הבעייתיים, יש מקום להימנע מהרשעתו בדין. קצין המבחן המליץ להעמידו בצו מבחן של למשך שנה, לצד שילובו במסגרת טיפולית במטרה לצמצם מצבי סיכון נוספים להישנות ביצוע עבירות. ובנוסף להשית עליו צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 180 שעות.

 

הנאשם פגע במעשיו בפרטיות המתלוננים

 

המאשימה ציינה כי מלבד עבירות רכוש מדובר גם בפגיעה בפרטיות, ותיארה את התסכול וחוסר הנוחות שנגרם לאדם שיצא מן המים וגילה כי כל רכושו שהביא עמו בבואו לפארק נגנב. עוד הוסיפה כי לנאשם היה רישום פלילי, אולם הוא זכה לחסד של רישום ללא הרשעה ולרוע המזל, לא הפיק את המסקנות והלקחים ההולמים.

 

בית המשפט קבע כי הנאשם לא עמד בתנאים שנקבעו לשאלת אי ההרשעה וסוג העבירה שבה הורשע אינו מאפשר לוותר על ההרשעה מבלי לפגוע באופן מהותי בשיקולי הענישה האחרים. בנסיבות אלו העמיד את הנאשם בצו מבחן למשך 12 חודשים, והורה לבצע 180 שעות שירות לטובת הציבור על פי תכנית של שירות המבחן.

 

ת"פ 30359-12-12 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.