www.what2do.co.il

הנאשם שגנב ממעסיקו 20 אלף שקל הורשע בעבירה של גניבה בידי עובד

דרגו את המאמר

הנאשם שגנב ממעסיקו 20 אלף שקל הורשע בעבירה של גניבה בידי עובד

אב לשלושה ילדים שנקלע למצוקה כלכלית, גנב ממעסיקו סך של 19,180 שקל, באמצעות זיוף חשבוניות שמסר ללקוחות. במסגרת הסדר טיעון הודה הנאשם בעבירה של גניבה בידי עובד, זיוף ועבירה של שימוש במסמך מזויף. בית משפט השלום בירושלים נדרש לגזור את עונשו.

 

על פי עובדות כתב האישום, במשך כשנה וחצי הנאשם שימש כפקיד הזמנות ותפעול בחנות מפעל למוצרי בניין. במסגרת עבודתו הוא קיבל הזמנות מלקוחות, מספקים ומסוכנים, הפיק תעודות משלוח וחשבוניות וגבה כספים. בנוסף הוא נדרש להכין עבור לקוחות הצעות מחיר ולאחר קבלת התשלום הפיק חשבונית מקור, אשר על סמך הצגתן פנו הלקוחות למחסני החברה כדי לקבל את הסחורה.

 

הנאשם הסתיר את המילה טיוטה על החשבונית וכתב במקומה מקור

 

הנאשם גנב בעשרות מקרים כספים מהחברה ששולמו על ידי לקוחות מזדמנים במזומן, באמצעות הדפסת חשבונית טיוטה, שעליה הדביק נייר על גבי המילה "טיוטה" וכתב עליו "מקור". הנאשם צילם את המסמך המזויף ומסר לידי הלקוח את חשבונית הטיוטה הנחזית להראות כחשבונית מקור.

 

לאחר שהלקוח קיבל את הסחורה, הנאשם שינה במחשב את הטיוטה ויצר חשבונית מקור כוזבת, שבה מחק חלק מהפריטים, שינה את סכום החשבונית ושלשל לכיסו את היתרה שנוצרה עקב מעשיו, ובדרך זו גנב מהחברה סכום כולל של 19,180 שקלים.

 

במסגרת הסדר הטיעון הוסכם כי הנאשם יודה בעובדות כתב האישום המתוקן וישלח לקבלת תסקיר שירות המבחן. המאשימה מצדה תעתור לעונש של שישה חודשי מאסר שירוצו בדרך של עבודות שירות.

 

הנאשם נטל הלוואה והחזיר לחברה את מלוא הסכום שגנב

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם בן 43, נשוי ואב לשלושה ילדים. הוא בוגר תואר ראשון בהנדסת רשתות תקשורת. לאחר שסיים שירות צבאי מלא הוא שימש כשוטר ובהמשך עבד כמנהל חנות המפעל עד לפיטוריו בעקבות העבירות שביצע.

 

קצינת המבחן מסרה כי הנאשם לקח אחריות מלאה וחש חרטה, ואף פיצה את החברה במסגרת הליך אזרחי. עוד ציינה כי אין לחובתו רישום פלילי והוא מנהל אורח חיים נורמטיבי, על כן המליצה לשלבו בקבוצה טיפולית בתחום עבירות המרמה והרכוש ולהטיל צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 200 שעות.

 

המאשימה עמדה על חומרת המעשים שבעבירות הרכוש שביצע, ועל מעילה באמון שניתן לו במסגרת עבודתו, ואף ציינה כי מדובר בעבירות שבוצעו תוך תכנון מוקדם ותחכום רב, על כן עתרה לעונש של 6 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות.

 

בית המשפט גזר על הנאשם מאסר על תנאי וצו שירות לתועלת הציבור

 

הסנגור ציין כי הנאשם נעדר עבר פלילי, הוא הודה במיוחס לו בהזדמנות הראשונה בעת חקירתו וחסך זמן שיפוטי. לטענתו מעשיו נעשו על רקע מצוקה כלכלית והוא השיב למעסיק את מלוא סכום הגניבה, לפיכך עתר להטיל עליו עונש ברף התחתון של מתחם הענישה ואף ביקש לבטל את הרשעתו בפלילים.

 

בסופו של דבר החליט בית המשפט שלא לבטל את הרשעת הנאשם, עם זאת התחשב בנסיבותיו האישיות ובעברו הנקי, לכן גזר עליו 6 חודשי מאסר על תנאי, 400 שעות שירות לתועלת הציבור וצו מבחן למשך שנה.

 

ת"פ 22931-04-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.