www.what2do.co.il

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

גניבת רכב היא עבירת רכוש, והעונש המקסימלי על ביצוע העבירה הוא שבע שנות מאסר בפועל לצד פסילת רישיון נהיגה לתקופה שיקבע בית משפט. על פי סעיף 413 ב' בחוק העונשין, אדם שלוקח רכב ללא רשות מבעליו, ומעבירו למקום אחר או לאדם אחר כאשר אין כל כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו – כדין גונב רכב והוא צפוי לעונש מאסר לתקופה של עד שבע שנים.

 

במקרה שאדם מעביר רכב ללא רשות הבעלים ממקום למקום, ונוטש אותו במקום שממנו נלקח או בסמוך אליו, העונש הצפוי הוא מאסר של שלוש שנים. אם הנהג נוטש את הרכב בכל מקום אחר, דינו מאסר למשך חמש שנים. אדם הגונב רכוש מתוך רכב, דינו מאסר של שלוש שנים, ואם הוא מפרק חלק מרכב ללא רשות מבעליו, בין אם חלק מחובר לרכב באופן קבוע או לא, דינו מאסר של חמש שנים.

 

כדי להרשיע חשוד בעבירה של גניבת רכב, התביעה נדרשת להוכיח את קיומם של היסוד העובדתי והנפשי של המואשם וכשרות פלילית ברמה של מעל לכל ספק סביר. היסוד העובדתי בעבירת רכוש הוא הגונב, ויסוד זה צריך להיבחן לפי הגדרות עבירות הגניבה החקוקות.

 

סעיף 413 א' לחוק העונשין מתייחס למונח רכב, וקובע כי אין מדובר רק במכונית, אלא באמצעי תחבורה רבים, כולל אופנוע, אופניים חשמליים, טרקטור וכדומה. על פי סעיף זה העונש בגין גניבת רכב מתייחס לכל כלי תחבורה שנע באמצעות כוח מכני כלשהו או נגרר על ידי רכב, מתקן או מכונה המונעים על ידי כוח מכני, לרבות אופנוע עם התקן גרירה, רכב צדי או בלעדיהם, וגם אופניים, תלת אופן או תלת אופנוע אם מותקן עליהם מנוע עזר. כמו כן, החוק מגדיר את בעל הרכב כאדם שמחזיק בו כדין.

 

דוגמאות מן הפסיקה

 

עבירות רכב הפכו למה שמוגדר כמכת מדינה ונאמר לא אחת על ידי בתי המשפט כי אין מנוס מלהטיל על מי שעוברים את אותן עבירות עונשים קשים ומרתיעים. אדם שהורשע בגניבת רכב, תקיפה ואיומים ונשלח לשלוש שנות מאסר, פנה אל בית המשפט והגיש ערעור על עונשו בטענה כי העונש שנגזר עליו חמור מדי ואינו הולם את חומרת העבירות.

 

על פי כתב האישום, הנאשם כבן 26 תקף עובר אורח, גנב ממנו את מפתחות הרכב, וכאשר נעצר על ידי המשטרה דרש מהמתלונן לספר כי הם שכנים ואיים כי יפגע בו ובבני משפחתו. הנאשם לא הודה בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום, וניהל הליך הוכחות מלא, אשר בסופו הורשע בעבירות רכוש, תקיפה ואיומים. על המערער נגזרו 36 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פיצוי בסך 5,000 שקלים למתלונן, וקנס בסך של 500 שקלים.

 

המערער טען שאין מדובר בתקיפה חמורה במיוחד, שכן המתלונן לא נפצע באורח קשה ונגרם לו חתך קטן במצחו, ואף טען כי חברו הוא זה שלקח את המפתחות וגנב את הרכב, בעוד שהוא רק התלווה אליו. בית משפט המחוזי קיבל את עמדת המשיבה וקבע כי אין מקום כלל להתערב בגזר הדין וסבר כי מדובר בעבירות חמורות ביותר, והעונש שניתן על ידי בית משפט השלום, בהחלט הולם את חומרתן, על כן דחה את הערעור והורה על ביצוע גזר הדין ללא עיכוב נוסף.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.