www.what2do.co.il

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

הצתה היא פעולה של הבערת אש בכוונה רעה, כדי לפגוע ברכוש או באנשים. חוק העונשין מבחין בין הבערת אש במזיד ברכושו של אחר, שהיא עבירה מסוג פשע, לבין הבערת אש ברשלנות שהיא עבירה מסוג עוון והעונש הצפוי הוא עד שלוש שנות מאסר.


שריפה במזיד של ביתו של אחר

 

משמעות הפעולה "הצתה" בראי בית המשפט היא: שריפה במזיד של ביתו של אחר. המונח במזיד מתייחס לעשיית מעשה הגורם סיכון גבוה לשריפה, מתוך רצונו של העבריין לשרוף רכוש או נכס. הכוונה בשריפה היא חריכה של כל חלק מבית, גם אם לא נגרם לו נזק משמעותי. עם זאת שינוי של צבע בקירות הבית כתוצאה מעשן לא נחשב בתוצאת החריכה.

 

משמעות משכן הוא נכס מיושב שבו מתגוררים או עובדים אנשים, כאשר הנכס השייך לאחר, והוא מקום מושבו של אדם אחר, ולא של מבעיר האש. כלומר אם אדם מבעיר אש בבית שבו הוא מתגורר, כמו למשל כדי להונות את חברת הביטוח, הוא אינו מבצע עבירת הצתה על פי המשפט המקובל.


15 עד 20 שנות מאסר על עבירת הצתה

 

הצתה מוגדרת בחוק העונשין כעבירה פלילית מסוג פשע. אדם המבצע הצתה מבעיר אש מתוך כוונת זדון במטרה לפגוע במבנים, באנשים, באתרי טבע ובצמחייה. החוק מבחין בין הבערת אש במזיד ברכושו של אחר, לבין הבערת אש ברשלנות שהיא עבירה מסוג עוון ונחשבת לקלה יותר.

 

הצתה נחשבת לעבירה חמורה, גם כאשר המצית התכוון להבעיר רכוש בלבד, מכיוון שבפעולת ההבערה קיים פוטנציאל גבוה לגרימת נזקים חמורים ואף לפגיעה בגוף, ולעולם אין לדעת לאן תתפשט האש ובאיזו עוצמה היא תפגע.

 

סעיף 448 לחוק העונשין קובע כי אדם המבעיר אש בכוונה תחילה ברכוש או במקום שלא שייך לו, צפוי לעונש של עד 15 שנות מאסר. כאשר העבירה של הצתה בוצעה כדי לפגוע בנכסי מדינה, במבנים ציבוריים, באתרי טבע, בצמחייה או בביטחונם של תושבי הסביבה, או מתוך כוונה לפגוע בבני אדם, העונש הצפוי לעובר על החוק הוא עד 20 שנות מאסר.

 

3 שנות מאסר על הבערת אש ברשלנות

 

עבירה קלה יותר מהצתה היא הבערת אש ברשלנות שלא בכוונה תחילה, כמו בעת הדלקת מנגל שעולה בלהבות ביער או בשמורת טבע. אדם הגורם ברשלנות לשריפת דבר שלא בבעלותו, או גורם ברשלנות סכנת שריפה לדבר שלא שייך לו, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר, לצד קנס כספי בגין הנזק שנגרם.

 

חומרת העונש בגין עבירות של הצתה או הבערת אש ברשלנות עשויה להשתנות על פי נסיבות המקרה ותוצאות העבירה. הצתה היא עבירה שתלויה בתוצאותיה והנזק שנגרם עקב הבערת האש. קיומה של שריפה היא מרכיב מהותי בעבירה ובלעדיה אינה מתקיימת. לפיכך אם אדם מעלה באש את רכושו הפרטי, בין אם מתוך כוונה תחילה, כמו לצורך הונאת חברת הביטוח, ובין אם ברשלנות, לא יוכל להיות מואשם בעבירות הצתה, גם אם הפעולה בוצעה במרמה וקדם לה תכנון מוקדם.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.