www.what2do.co.il

הורשע בבצוע 13 עבירות התפרצות וגניבה בבתי קשישים

דרגו את המאמר

הורשע בבצוע 13 עבירות התפרצות וגניבה בבתי קשישים

הרכב ביהמ"ש המחוזי בחיפה, דחה עתה פה אחד, את ערעורו של דהאן אבנר, בן 32, שהורשע בבצוע 13 עבירות התפרצות וגניבה בבתי קשישים (ילידי 1920-1932 ) באיזור צפון תל אביב ו- 10 עבירות של הונאה ונסיון להונאה בכרטיסי חיוב, שהושגו במהלך ההתפרצויות ושימוש בהם על מנת לקבל דבר במרמה, באמצעותם. כן הורשע בבצוע עבירת התפרצות בכוונה לבצע גניבה בגבעת עדה. פסה"ד עוסק בסוגיית הקשישים כקורבנות.

הרכב ביהמ"ש אשר ישב לדין בערעור: אב"ד השופט רון שפירא והשופטים עודד גרשון וצילה קינן.

בימ"ש השלום גזר על המערער חמש שנות מאסר בפועל ,מאסר על תנאי בן 18 חודשים ופיצוי בסך 1,000 ₪ לכל אחד מקורבנות העבירות בהן הורשע, ובסה"כ 14,000 ₪.

המערער טען בערעורו כי עברו נקי, כי מעידתו היתה חד פעמית וכי בחירת הקורבנות היתה אקראית ולפיכך יש להקל בעונשו.

מסכת הארועים:

מסכת העבירות בה הודה המערער התרחשה לאורך תקופה של חודשיים ,מתחילת דצמבר 2005, במהלכה ביצע ביחד עם אחרים, 13 עבירות התפרצות וגניבה בבתי קשישים באיזור צפון תל אביב ו- 10 עבירות של הונאה ונסיון להונאה בכרטיסי חיוב, שהושגו במהלך ההתפרצויות ושמוש בהם על מנת לקבל דבר במרמה, באמצעותם. שיטת הפעולה התבטאה בכניסה לבית הקורבן, בתואנת שווא ותוך התייצגותו של המערער בפני הדייר, בכזב, כטכנאי מיזוג אוויר. בעת שהוסחה דעתו של הקורבן, השותף האחר גנב תיקים וארנקים, שהכילו כסף מזומן, מסמכים, שיקים וב-10 מן המקרים אף כרטיסי אשראי.
בהמשך, התקשר המערער, או מי מטעמו, לדייר ממנו נגנב כרטיס האשראי, התחזה בפניו כנציג מחלקת הבטחון של חברת האשראי וביקש לקבל את המספר הסודי של הכרטיס, בתואנה, שבכרטיס בוצעו פעולות חריגות, המצריכות ברור. באמצעות הכרטיס שנגנב והקוד הסודי ,שנתקבל נמשכו מחשבונותיהם של הקורבנות סכומי כסף נכבדים, שנעו בין 4000 ש"ח ל-8500 ש"ח .

קורבנותיו של הנאשם ומרעיו היו כולם קשישים, שהצעיר בהם יליד 1932 והמבוגר שבהם יליד 1920.

השופטת קינן ציינה בדחותה את טענת המערער לאקראיות בבחירת קורבנותיו, כי : "...מבחן התוצאה מלמד כי העיתויי המתוכנן של הנאשם וחבריו הוכיח את עצמו, באופן שכל הקורבנות היו קשישים. המערער וחבריו חיפשו "טרף קל" ומצאהו בקשישים שמטבע הדברים חושיהם אינם מחודדים ושאינם ערוכים להתמודד עם המעשים הציניים והנלוזים, מחמת מגבלות הגיל. מבחינת המערער וחבריו היוו הקשישים קורבנות אידיאליים, נוחים למניפולציה מחד, וכאלה שבשל מגבלותיהם יקשה עליהם גילויים וזיהויים של מי שפגעו בהם, מאידך. " עוד הבהירה השופטת כי אין בליבה ספק כי המעשים הקשים הותירו צלקת בנפשם של הקשישים ששלוותם הנפשית ובטחונם האישי נרמסו ע"י המערער וחבריו.
השופטת קינן סיימה דבריה במילים הבאות: "הנה כי כן מעשים קשים ראויים לענישה קשה פן יתגשם בנו מאמרו של ר’ אלעזר: "כל שנעשה רחמן על האכזרי,לבסוף נעשה אכזר על הרחמנים."

השופט שפירא הצטרף לקביעותיה של השופטת קינן

השופט גרשון הוסיף כי : "אנו חוגגים בימים אלה 60 שנים להקמת מדינת ישראל. מן המפורסמות הוא שימיה הראשונים של המדינה היו ימים קשים. מלבד מלחמות ומאבקים עם אויבי המדינה צריכים היו אזרחיה לבנות מדינה יש מאין, פשוטו כמשמעו.... ואומנם, זכינו, ויש לנו מדינה לתפארת. בזכות מי? בזכות אלה שעשו במלאכה, איש איש בתחומו, איש איש כמידת כשרונו ויכולתו. חלקם הגדול כבר אינו עמנו. ואולם, אלה שעודם חיים עמנו הם, היום, זקנינו. על שום כך, חייבים אנו לכבד את זקנינו גם בשל עשייתם למעננו בהקמת המדינה, בבניינה ובשגשוגה. חוששני שהמערער שלפנינו דרס ברגל גסה את כבודם של הזקנים והקשישים שכלפיהם ביצע את העבירות שביצע. מצוות כיבודו של הזקן היתה רחוקה ממנו כמרחק מזרח ממערב. העונש שקבל, לאור מספר העבירות הרב שעשה, אינו חמור כלל ועיקר ועל כן דין ערעורו להדחות"
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.