www.what2do.co.il

גזר דין לנאשם אשר הורשע בעבירות רכוש - החמרה בגין עירוב קטין בפלילים

דרגו את המאמר

גזר דין לנאשם אשר הורשע בעבירות רכוש - החמרה בגין עירוב קטין בפלילים

השופט דן נאשם, שהורשע בביצוע עבירה של החזקת נכס החשוד כגנוב לכ-18 חודשי מאסר בפועל ו-24 חודשי מאסר על תנאי. השופט הושפע מעברו הפלילי העשיר של הנאשם ומהעובדה שהוא ביצע את העבירה דנן מיד לאחר שחרור מהמאסר הקודם. השופט קבע כי לא היה מקום להקל עם הנאשם, אשר לא הורתע בעבר ממרות החוק ואף ניצל את סביבתו לשם ביצוע העבירה.

 

במקרה דנן, הנאשם הורשע בביצוע עבירה של החזקת נכס החשוד כגנוב. בשנת 2007, הנאשם נמצא כשברשותו היו שני מכשירי טלפונים ניידים שהיו חשודים כגנובים. בהכרעת הדין נקבע כי משביקשו שוטרים לערוך חיפוש בבית חברתו, הנאשם מסר לבנה בן ה-10 של בת זוגתו את מכשירי הטלפון הניידים וביקש מהילד לזרוק אותם. הילד פעל לפי הוראותיו, שם את המכשירים בכיס מעילו ואחר כך זרק אותם. במסגרת הכרעת הדין, הנאשם זוכה מיתר העבירות שיוחסו לו בכתב האישום.

 

טיעוני הצדדים

 

המאשימה טענה כי הנאשם, יליד 1962, היה בעל עבר פלילי עשיר בעבירות רכוש, אלימות וסמים. העבירה בה הורשע בוצעה כארבעה חודשים בלבד לאחר ששוחרר ממאסרו האחרון. המאשימה ביקשה להטיל על הנאשם עונש מאסר אשר יחפוף את העונש המותנה הארוך ביותר אשר הוטל עליו בתיק אחר (18 חודשים) וששאר חודשי המאסר על תנאי ירוצו בחופף. כמו כן, היא ביקשה להטיל על הנאשם עונש מאסר על תנאי נוסף.

 

לטענתה, עברו הפלילי העשיר של הנאשם וביצוע העבירה בסמוך לשחרורו ממאסרו האחרון, לימדו על כך שהלה סיגל לעצמו אורח חיים עברייני. היא טענה שהנאשם לא למד את הלקח ממאסרים קודמים שנגזרו עליו וכי לא היה מקום להקל עמו.
 


מנגד, ההגנה ביקשה להאריך את המאסרים על תנאי. בטיעוניה, ההגנה הדגישה כי הנאשם זוכה מהעבירות החמורות יותר והורשע בעבירה מסוג עוון, בה רף הענישה המקסימאלי עמד על 6 חודשים. כמו כן, הנאשם שהה במעצר עד תום ההליכים במשך למעלה מ-9 חודשים עד ששוחרר בעקבות הכרעת הדין. לטענת ההגנה, הפעלת כל המאסרים על תנאי היוותה עונש בלתי מידתי למעשה שהנאשם הורשע בביצועו.


דיון והכרעה

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, השופט הגיע למסקנה כי היה מקום לאמץ את עמדת המאשימה בשל נימוקיה ומספר נימוקים נוספים. השופט הדגיש כי בהליך הקודם שנוהל נגד הנאשם, נגזר עליו עונש מאסר על תנאי של 18 חודשים לאחר שהורשע בביצוע עבירה של שוד מזוין. מאסר מותנה נוסף של 12 חודשים נגזר על הנאשם לאחר שהורשע בביצוע עבירת גניבה. המאסר המותנה השלישי שנגזר על הנאשם היה למשך 6 חודשים, בעקבות הרשעתו בביצוע עבירה של היזק לרכוש במזיד. במקרה דנן, השופט קבע שלא הייתה הצדקה להארכת מאסרים אלו.

 

עם זאת, היה מקום להחמיר עם הנאשם לאור נסיבות ביצוע העבירה. שכן, הנאשם ניצל ילד תמים כבן 10, בנה של חברתו, בניסיון לשבש את מהלך החקירה המשטרתית שבוצעה בעניינו. מעורבות הקטין הביאה לכך שהוא נחקר במשטרה ואף הוזמן כעד במשפט דנן מטעם התביעה.

 

הליכים אלו גרמו לטראומה אצל הקטין, דבר שבא לביטוי עת הוא עמד על דוכן העדים ונאלץ לעבור חקירות של עורך דין, בנוכחות הנאשם שהיה קרובו ושכנגדו נדרש להעיד. הנאשם לא סייע למעמד קשה זה והעיר לקטין הערות במהלך עדותו, ובכך הוסיף לפחד. השופט קבע כי הנאשם בחר לנצל את זכויותיו על חשבון טובתו ושלומו של הקטין.

 

אמנם, הייתה זו זכותו לנהל הוכחות ולחקור את הקטין, אולם בכך הוא ויתר על ההקלות להן היה זוכה לו היה מודה בהאשמות שיוחסו לו. בסופו של דבר, בית המשפט גזר על הנאשם עונש מאסר אשר חפף את העונש המותנה הארוך ביותר שהוטל על הנאשם, וכן מאסר על תנאי של 24 חודשים.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.