www.what2do.co.il

ערעור של אדם שהורשע בעבירות של הסגת גבול ופגיעה בפרטיות

דרגו את המאמר

ערעור של אדם שהורשע בעבירות של הסגת גבול ופגיעה בפרטיות

בית המשפט דחה ערעורו של נאשם שהורשע בעבירות של הסגת גבול ופגיעה בפרטיות. הערעור התמקד בעניין העונש ונטען כי היה מדובר בענישה מחמירה. השופטים דחו את טענות הנאשם וקבעו כי העונש שיקף איזון בין השיקולים השונים: מחד גיסא, הרתעת הנאשם מפני ביצוע עבירות אלו בעתיד ושמירה על אינטרס הציבור. מאידך גיסא, רצון הנאשם לשפר את מצבו וניסיונו לפנות לעזרה מקצועית.

 

במקרה דנן, המערער הורשע על פי הודאתו ונידון לעונשים הבאים: מאסר בפועל לתקופה של 6 חודשים ומאסר על תנאי לתקופה של 10 חודשים. על פי עובדות כתב האישום, הנאשם היה מעורב בשלושה אירועים שונים שהתרחשו באפריל ובספטמבר 2003. המשותף לשלושת האירועים מבחינה משפטית היה ביצוע עבירות של הסגת גבול ופגיעה בפרטיות לפי חוק הגנת הפרטיות. מבחינה עובדתית, הזהות באירועים באה לביטוי בכך שהמערער נכנס לחצר בית של אחר, הציץ מהחלון והכניס תמונות זימה לתוך הבית. המערער הגיש ערעור בדבר חומרת העונש.

 

טענות הצדדים

 

למערער, יליד 1968, היה עבר פלילי שכלל עבירות רכוש רבות. בעבר אף נידון למאסר בפועל של 10 חודשים. טענתו העיקרית הייתה שהיה מקום להסתפק בעבודות שירות הואיל והוא עבר טיפול אצל פסיכולוג. המערער אף הגיש חוות דעת מאותו פסיכולוג, אשר העיד בשלב העונש בבית המשפט. מנגד, המדינה טענה כי לא היה מקום להקל עם המערער, בשל נטייתו לשוב לעבריינות ולאור חומרת המעשים.

 

החלטת בית המשפט

 

צוין כי העבירות הנידונות היוו סוג של סטייה מהתנהגות נורמטיבית של החברה והן פגעו באופן קשה בקורבן והביכו אותו. עם זאת, היה קושי להבין את המניע לביצוע העבירות ואת המהלכים הפנימיים שהביעו את המערער לפעול כפי שפעל. מכאן, שכאשר בית המשפט נדרש לגזור את דינו של הנאשם, הובאה חוות דעתו של פסיכולוג מטעמו.

 

הלה קבע כי הייתה התקדמות ניכרת במצבו של המערער. עם זאת, לא היה ניתן להתעלם מטענות המשיבה לפיהן המערער היה בטיפול אצל הפסיכולוג בעבר והפסיק את הקשר עמו טרם עבר את העבירות הנידונות. גם קצין המבחן אשר בדק את המערער התייחס למורכבות אישיותו וקשיי התמודדותו בכל הקשור להתנהגות לפי גבולות המוסר החברתי המוסכם.

 

למרות רצונן של השופטים להאמין ולחזות בשינוי ההתנהגות אצל המערער, לא היה ניתן להתעלם מהגורם המקצועי אשר בדק אותו והתייחס לעברו הפלילי. משכך, השופטים קבע כי גזר הדין אשר ניתן על ידי בית משפט קמא היה פרי האיזון בין השיקולים שונים. בסופו של דבר, השופטים לא סברו כי העונש שנגזר על המערער נטה לחומרה יתרה, שהצדיקה את התערבות בית המשפט. לפיכך, השופטים החליטו לדחות את הערעור.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.