www.what2do.co.il

שוהה בלתי חוקי מהשטחים ביצע שורה של עבירות רכוש - 11 שנות מאסר בפועל

דרגו את המאמר

שוהה בלתי חוקי מהשטחים ביצע שורה של עבירות רכוש - 11 שנות מאסר בפועל

השופט השית על נאשם שהורשע בביצוע עבירות גניבה והתפרצות 11 שנות מאסר בסך הכול. השופט התבסס בהחלטתו על העובדה שהנאשם ביצע עבירות אלו לאורך שנים ונידון בעבר לאי אלו חודשי מאסר, אך הדבר לא הרתיע אותו, ולו במעט.
 

רקע


במקרה זה, הנאשם, תושב קלקיליה בן 26, הורשע על פי הודאתו בתשעה אישומים שכללו עבירות חמורות של קשירת קשר לפשע, התפרצות למקום מגורים בצוותא, ניסיון גניבה, גניבה וגניבת רכב בצוותא וכן פריצה לרכב בצוותא. כל זאת הנאשם עשה עת שהה בישראל שלא הייתה כדין, ובכך הוא עבר עבירה על פי חוק הכניסה לישראל.

 

כתב האישום קיבל מימד של חומרה יתרה היות והתמונה שהצטיירה ממנו הייתה של מעשים שתוכננו בקפידה ובתחכום על ידי כנופית פשע שפעלה בקור רוח ובמיומנות, במטרה של בצע כסף. בנוסף, פעולת הנאשם נמשכה לפחות שנה ורבע, בין החודשים אוקטובר 2006 עד לדצמבר 2007. נטען כי את כלי הרכב הגנובים הנאשם הוביל למקומות מפגש קבועים.

 

לאחר מכן, הוא התקשר לסוחרים והודיע על מיקום כלי הרכב. על סמך הודעתו, הסוחרים שלחו נהגים מטעמם שהעבירו את כלי הרכב לתחומי הרשות הפלשתינית. אז, כלי הרכב נמכרו שלמים או כחלפים. עבור כל כלי רכב גנוב, קיבל הנאשם מהסוחרים בין 3,000 ₪ ל-4,000 ₪. לאחר הודאתו במעשים אלו הגיע שלב הטיעונים לעונש.


דיון והכרעה


השופט הדגיש כי הנגע של עבירות רכוש הפך לכדי מכת מדינה באזורים מסוימים הארץ. עבירות אלו זרו פחד בקרב הציבור וערערו את האמון בשלטון החוק וביכולת הרשויות לאוכפו. בנוסף לכך, כל גניבה עוררה תחושת תסכול וזעם בקרב בעלי הרכבים שנגנבו והייתה זו פגיעה קשה בשגרת יומם ובביטחונם של המתלוננים, ושל כלל תושבי המדינה. השופט סקר את דרך פעולתו של הנאשם, כיצד נהג לפרוץ לבתי מגורים באישון ליל, כשדיירי הבית ישנו. אז נהג לקחת את מפתחות הרכבים ולעיתים אף חפצי ערך. לא זו אף זו, הנאשם היה בקיא בנטרול מערכות שנועדו להגן על כלי הרכב מפני פריצה ונהג אף לנהל משא ומתן עם הבעלים, להחזרת הרכב הגנוב תמורת כסף.


נפסק שהדברים קיבלו חומרה יתרה לאור העובדה שהנאשם היה "מוגבל כניסה". הוא נהג להסתנן למדינה לשם ביצוע העבירות, כאשר הוא הונע אך ורק מבצע כסף. השופט ציין כי לנאשם היה גיליון הרשעות קודם שכלל שבעה פרטי אישום בעבירות שב"ח, רכוש, גניבה ומרמה. למרות העונש שהושת עליו בעבר, הנאשם הרחיב את פעולתו העבריינית, לא הורתע משלטון החוק ולא הפנים את הלקח. יתרה מזאת, את העבירה הראשונה בכתב האישום הנוכחי ביצע הנאשם באותו חודש שבו שוחרר ממאסר בגין עבירות קודמות.


השופט קבע כי כל המאסרים שהושתו בעבר על הנאשם לא הרתיעו אותו, לרבות מאסרים ממושכים בהיקף כולל של 20 חודשים. בכך, הנאשם העיד על עצמו שלא שינה את אורחות חייו. עברו הפלילי ומעשיו הצביעו על דפוס התנהגות בעייתי, של אדם שלא חשש מהחוק ולכן היווה סכנה לביטחון הציבור. זאת ועוד, הנאשם היה חלק מחולייה חשובה ומרכזית בכנופיית פשע מקצועית ומתוחכמת. מכל אלו, נלמדה מסוכנתו הרבה של הנאשם שהצדיקה ענישה מחמירה.


במקרה זה, הנאשם חטא בשורה ארוכה של עבירות ולא ניתן היה לשנות את דרכו והרחקתו לתקופת מאסר ממשית וארוכה הייתה עתידה לחזק את ידי אוכפי החוק. על כן, השופט קבע שהאינטרס הפרטי נסוג מהאינטרס הציבורי שדרש החמרה עם הנאשם. עם זאת, השופט נדרש לקחת בחשבון את השיקולים לקולא שהיו הודאת הנאשם בהזדמנות הראשונה, חסכון במשאבי בית המשפט והתביעה וכן שיתוף הפעולה שלו לאורך כל ההליך. בסופו של דבר, לאחר שנשקלו כל הנסיבות, השופט החליט להשית על הנאשם 11 שנות מאסר בפועל ו-3 שנים מאסר על תנאי.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.