www.what2do.co.il

מעצר עד תום הליכים בעבירת שוד בית קפה

דרגו את המאמר

מעצר עד תום הליכים בעבירת שוד בית קפה

מעצר חשודים בעבירות פליליות מתחלק למספר שלבים. ראשית, יש את תקופת המעצר הראשוני בו המשטרה עוצרת את החשוד. שנית, במהלך ניהול החקירה המשטרה, יכולה זו לבקש להמשיך במעצר החשוד כל עוד החקירה מתנהלת. שלישית, לאחר שהחקירה נגמרת ומחליטים להעמיד את החשוד לדין, ניתן לבקש מעצר עד תום ההליכים. להלן, נראה את השיקולים ששוקל בית המשפט בעת קבלת ההחלטה על מעצר עד תום ההליכים, לגבי אדם שנחשד בביצוע שוד בכרמיאל.


על פי עובדות כתב האישום, הנאשם נכנס לבית קפה בכרמיאל ותוך כדי איומי כלי שדומה לאקדח, איים על המתלונן שעבד במקום ושדד כסף ושני מכשירי טלפון. האירוע תועד במצלמות האבטחה, ומספר אנשים הצליחו לזהות את הנאשם כמי שמופיע בצילומי הווידיאו של האירוע. במקביל להחלטת הפרקליטות להעמיד לדין את הנאשם, בית המשפט התבקש להאריך את מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים.


מעצר עד תום ההליכים


בשלב הארכת המעצר עד תום ההליכים, בית המשפט צריך לתת את דעתו לגבי סיכויי ההרשעה של הנאשם. הפרקליטות צריכה להראות כי קיימת תשתית לכאורה, להוכחת אשמתו של הנאשם בעבירות המיוחסות לו. חשוב לשים לב, אין צורך להוכיח מעבר לכל ספק סביר שהנאשם אשם, הרי שלב זה נבחן במשפט עצמו. בית המשפט צריך לבחון את הראיות הגולמיות שמוצגות לפניו, ולקבוע האם עיבודן של הראיות הללו יכול להביא לכדי הרשעה.


דרישה נוספת שנבדקת בשלב הדיון על מעצר עד תום ההליכים, נוגעת למסוכנות הנאשם. במקרה זה, השוד לא בוצע בצורה אלימה, אבל עצם ביצוע השוד מגבש חזקת מסוכנות. בית המשפט מציין כי אדם שמבצע שוד בקור רוח, זהו אדם מסוכן שיכול לסכן שוב את שלום הציבור. בשל כך, בית המשפט חושב שמתקיימים שני תנאי המעצר עד תום ההליכים: א- תשתית לכאורה שהנאשם ביצע עבירה. ב- עילת מעצר של מסוכנות לציבור.


חלופת מעצר


גם לאחר שבית המשפט נוכח לדעת כי יש לעצור את הנאשם עד תום ההליכים, הוא צריך לבדוק האם ניתן להסתפק בחלופת מעצר. במידה וניתן להסיר את החשש מפני הנאשם, על ידי חלופת מעצר, יש להעדיף את חלופת המעצר על פני המעצר שכן זו פוגעת במידה פחותה יותר בכבוד האדם. החובה לשקול חלופת מעצר קיימת לא רק בעבירות הקלות, אלא אף בעבירות החמורות. החלופה צריכה להבטיח את תכלית המעצר ואם אותה התכלית מושגת באמצעות פגיעה פחותה יותר בכבוד האדם, יש להעדיף את החלופה על פני המעצר בפועל.


הכרעת בית המשפט במקרה הנדון


בית המשפט מציין כי לנאשם יש 27 הרשעות קודמות בעבירות של רכוש, אלימות וסמים. גיליון ההרשעות העשיר מראה כי התנהגותו של הנאשם נובעת מהשפעת הסמים, ולכן הפשיעה הפכה להיות חלק נכבד מחייו. מכאן ניתן ללמוד כי הנאשם מסכן את שלום הציבור, ויש חשש כי חלופת המעצר לא תביא להסרת חשש זה.


סנגורו של הנאשם טען כי הנאשם נעצר כחודש לאחר ביצוע השוד והפרקליטות לא הצליחה להראות כי בחודש שעבר מאז העבירה, אירע אירוע משמעותי שניתן ללמוד ממנו על מסוכנתו של החשוד. בית המשפט דוחה טענה זו וקובע כי איטיות תגובתה של המשטרה לא משפיעה על מסוכנתו של הנאשם. דרך הפשיעה היא דרך חייו העיקרית של הנאשם, ולכן הוא מסוכן לציבור.


בית המשפט ציין כי הוא שקל חלופה של שהיה בקהילה לגמילה מסמים, אבל הנאשם כלל לא ביקש להיגמל מסמים והבקשה לא הועלתה על ידו. לכן, נקבע כי חלופה מסוג זה לא הייתה רלוונטית כל עוד הנאשם לא הביע רצון לעבור גמילה במוסד מסודר. לסיכום, בית המשפט קבע כי הנאשם יישאר במעצר עד תום ההליכים נגדו.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.