www.what2do.co.il

גזר דין שניתן כנגד אדם שהורשע בעבירות של גניבה מחנויות

דרגו את המאמר

גזר דין שניתן כנגד אדם שהורשע בעבירות של גניבה מחנויות

השופט החליט להשית על נאשם שהורשע בעבירת גניבה 18 חודשי מאסר, מהם 9 לריצוי בפועל. בהחלטתו, השופט בחן את מכלול השיקולים לקולא ולחומרא ופסק כי היה מקום להחמיר עם הנאשם. זאת לאור העובדה שהוא היה בעל עבר פלילי מכביד. כמו כן, השופט הטיל ספק באשר רצון הנאשם להיגמל מסמים ודחה את טענתו בדבר היעדר מסוכנות לציבור.

 

במקרה זה, הנאשם הודה כי ביום ה-15/12/05 גנב יחד עם בנו עשרים וחמש קלטות די.וי.די בשווי 640 ₪ מחנות בקניון. כמו כן, הוא הודה כי באותו יום גנב בסיוע בנו, שתי חבילות סכיני גילוח מחנות נוספת בקניון. בעקבות הודאתו הוא הורשע בעבירת הגניבה ונשמעו הטיעונים לעונש.

 

טיעוני הצדדים

 

המאשימה טענה כי הנאשם, יליד 1958, צבר לחובתו מספר רב של הרשעות. אלו היו על רקע התמכרותו לסמים. עד הרשעתו השלוש עשרה, בתי המשפט נהגו עם הנאשם באופן מקל ולא גזרו עליו עונשי מאסר ממשיים. אולם, בהרשעה ה-14, הנאשם נידון ל-24 חודשי מאסר בפועל. עונש זה כלל הפעלת מספר עונשי מאסר מותנים שהוטלו עליו בהליכים קודמים. ביום ה-07/12/05 הנאשם נידון ל-12 חודשי מאסר בפועל בתיק פלילי אחר. בתיק זה הושתו על הנאשם גם 12 חודשי מאסר על תנאי בגין העבירות שבהן הורשע, לרבות עבירת הגניבה. התביעה טענה כי המאסר על תנאי שהושת היה בר הפעלה במקרה זה. משכך, היא ביקשה להפעילו ולהשית על הנאשם עונש מאסר מצטבר.

 

מנגד, הנאשם טען כי עונש המאסר על תנאי לא היה בר הפעלה. כמו כן, לטענתו, הוא עבר במהלך מאסרו האחרון טיפול גמילה מסמים ואף הגיש לראייה מסמך בנושא. סנגורו של הנאשם ביקש להקל עימו בהתחשב בעיקרון אחידות הענישה והעובדה שחלף זמן רב מאז ביצוע העבירה. כמו כן, הודגשו מאמציו של הנאשם לשקם את עצמו ולהיגמל מסמים והטענה בדבר היעדר מסוכנות לציבור.

 

דיון והכרעה

 

השופט ציין כי בין הצדדים לא הייתה מחלוקת באשר לביצוע העבירה נשוא תיק זה על ידי הנאשם מספר ימים לאחר שהורשע בגין מעשה גניבה אחר. עם זאת, השופט קבע כי בגזר הדין הקודם, לא נקבע כי הוא יחול בתקופת הדחייה. לאור זאת, השופט קבע כי המאסר על תנאי שהושת על הנאשם במסגרת ההליך הפלילי הקודם, לא היה בר הפעלה במקרה זה. בכך למעשה השופט דחה את בקשת התביעה.

 

לאחר מכן, הודגש כי הנאשם הופנה על ידי בית המשפט לשירות המבחן על מנת לבחון את ניקיונו מסמים. הנאשם לא שיתף פעולה עם שירות המבחן ולא מסר דגימות שתן במועדים שהתבקש. על כן, שירות המבחן נתן חוות דעת שלילית בעניינו של הנאשם. חוות דעת זו עמדה בניגוד לטענות הנאשם עצמו בדבר טיפול בהתמכרות לסמים והיעדר סכנה לציבור. לפיכך, השופט פסק כי טענות הנאשם לא עמדו במבחן המציאות.

 

לסיכום, השופט דחה את כלל טענותיהם של הסנגור והנאשם וראה את מעשיו של האחרון בחומרה רבה. הוא ציין כי הנאשם לא היסס לבצע עבירת רכוש ימים ספורים לאחר שנידון והורשע בגין עבירות דומות. עברו של הנאשם היה מכביד ביותר והתנהגותו, כפי שנבחנה על ידי שירות המבחן, הטילה צל כבד באשר לכנות מאמציו להיגמל משימוש בסמים. לאור האמור לעיל, השופט החליט לגזור על הנאשם 18 חודשי מאסר, מהם 9 לריצוי בפועל והיתרה על תנאי.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.