www.what2do.co.il

גזר דין בעבירת הצתה וכיתובי סיסמאות נאציות

דרגו את המאמר

גזר דין בעבירת הצתה וכיתובי סיסמאות נאציות

שופט ביהמ"ש המחוזי בחיפה, רון שפירא גזר עתה על הנאשם תומריליד 1988 מחיפה שהורשע עפ"י הודאתו בין היתר בהצתת סוכה ליד בית כנסת וכיתובי סיסמאות נאציות וכת השטן - 54 חודשי מאסר, מהם 42 חודשי מאסר לריצוי בפועל ו - 12 חודשי מאסר מותנה.

האישום הראשון ייחס למשיב הצתת סוכה ליד בית כנסת "נצח ישראל" שברח’ יהושפט בחיפה, השלכת ספר קודש ועליו ציורי תמיכה בנאציזם ובכת השטן וכיתוב של סיסמאות נאציות. האישום השני מיחס לו חריטת צלב קרס וסמלי כת השטן על רכב, וניקוב צמיגיו. האישום השלישי מיחס לו תקיפת מתלוננת וגרימת חבלה. האישום הרביעי מיחס לו חריטת צלב קרס ודברי נאצה על רכב. האישום החמישי מיחס לו ניפוץ של שמשת רכב. האישום השישי מיחס לו גרימת נזק לדלת זכוכית במרפאת קופת חולים.

השופט שפירא ציין כי חומרתן של העבירות היא בעצם העבירות כגון הצתה, עבירה שחושפת את הציבור לסכנה של ממש, והן בביטויים הגזעניים שלוו לביצוע העבירות. עם זאת הדגיש השופט כי לא התרשם שמדובר בצעיר גזעני אלא בצעיר בעל הפרעות אישיות על רקע של שימוש בסמים. גם התבטאויותיו בזכות הנאציזם וכת השטן לא ביטאו תפיסת עולם אידיאולוגית אלא מופרעות כתוצאה מהתמכרות לסמים.

אלא שגם בהביאו בחשבון את האמור לעיל, לא יכול היה השופט להתעלם מחומרת המעשים והפגיעה ברכושו של הציבור, ברגשותיו, וכן בסיכון שנגרם כתוצאה ממעשה ההצתה. השופט הבהיר כי לא ניתן להתעלם משרשרת עבירות הרכוש והאלימות שביצע הנאשם והעובדה שפעל תחת השפעת סמים אינה מנחמת את נפגעי מעשיו ואינה מפחיתה מחומרתם וכי כל אלו צריכים לבוא לידי ביטוי בגזירת דינו. על זאת יש להוסיף את מעשיו של הנאשם שפגעו ברגשות דת.

השופט הוסיף כי כאשר מדובר בנאשם צעיר לימים ניתן ביטוי רב יותר לרצון לנסות לשקם את הנאשם ואולם במקרה זה נראה כי ההגנה על שלום הציבור היא שצריכה להיות במוקד שיקולי בית המשפט, זאת מאחר ובית המשפט כבר ניסה את המסלול השיקומי במהלך הדיונים בתיק זה, והדבר לא צלח. לנא שם זה כבר ניתנו הזדמנויות להשתלב בהליך גמילה מסמים, ללא הואיל ובנסיבות אלו אין מנוס אלא ליתן להגנה על שלום הציבור משקל מכריע בשיקולי הענישה.

השופט הוסיף בסוף גזר דינו כי שב"ס מתבקש לעשות כל מאמץ לשלב את הנאשם בתכנית לגמילה מסמים וכי יש לקוות שגם הנאשם יעשה מאמץ להתמיד בתכנית כזו, אם ישולב בה.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.