www.what2do.co.il

3 שנות מאסר בגין התפרצות לדירות

דרגו את המאמר

3 שנות מאסר בגין התפרצות לדירות

השופט גזר על נאשם בעל רקע של עבירות רכוש וסמים, 3 שנות מאסר בגין עבירות של התפרצות לדירות, הסגת גבול וגניבה. השופט קבע כי במאזן השיקולים הכולל, נטיית הנאשם להתנהגות עבריינית והחשש לשלום הציבור הצדיקו הטלת עונש חמור לעומת השיקולים לקולא.


רקע


הנאשם הודה והורשע בהתפרצות לדירות מגורים בשנת 2008. זאת לאחר שבשנת 2006 הוא התפרץ למספרה בתל אביב ולדירת מגורים ואף תקף את המתלוננת שנכנסה לבית בעת ההתפרצות. הנאשם ביצע חלק מהעבירות תוך שימוש במכשירי פריצה שהחזיק, וגרם נזק למנעולי הדירות. בחלק מהמקרים הוא אף הצליח לגנוב רכוש וכסף. בנוסף, הנאשם הורשע בשנת 2001 בעבירות של התפרצות לדירה והסגת גבול. כמו כן, הוא הורשע בעבירות רכוש שונות ועבירות סמים כשהיה נער.


כתב האישום בתיק הישן שהתנהל נגדו בשנת 2001 הוגש ונמחק שלוש פעמים. זאת עקב אי איתורו של הנאשם. לאחר שאותר, התיק התנהל תוך דחיות מרובות, הוצאת צווי מעצר לנאשם ובזבוז זמן שיפוטי יקר. בסופו של דבר, הנאשם הודה בהאשמות במסגרת הסדר טיעון, הוא הורשע והרשעתו בוטלה לאחר שהודיע על כוונתו לצרף את התיק לדיון הנוכחי.


במרץ 2008 הוגש כתב האישום בתיק העיקרי יחד עם בקשה למעצר עד תום ההליכים. הנאשם הודה והורשע בעבירות שיוחסו לו כבר בהקראת כתב האישום הראשונה,בחודש יולי 2008. משם ואילך התקיימו דיונים שעיקרם היה בבקשת הנאשם לתסקירי שרות מבחן והטיעונים לעונש.


מתסקיר שירות המבחן שניתן בתיק הישן, עלה כי לנאשם הייתה בעיית התנהגות שהחלה עוד בילדותו. שרות המבחן מצא כי לנאשם הייתה בעיה של שימוש בחומרים ממכרים, הוא התקשה לגלות תובנה והבנה לגבי הצורך שלו בטיפול ואף להתמיד בו. לפיכך, שירות המבחן נמנע מהמלצה טיפולית בעניינו.

 

החלטת בית המשפט


למרות התנגדותה של התביעה, ולאור בקשת הסנגור, השופט החליט להורות על הוצאת תסקיר גם בתיק הנוכחי. זאת בעיקר לאור העובדה שהתסקיר הקודם לא התייחס כלל לעבירות ה"חדשות" שהנאשם ביצע. התסקיר החדש הצביע על כך שהנאשם שב לטיפול, אך מחויבותו והתמדתו לא הייתה ברורה. בנוסף, מהתסקיר עלה כי הנאשם היה במצב מאוזן יותר, נמנע משימוש בסם וניסה להשתלב במסגרת תעסוקתית אך התקשה בכך והיה זקוק לטיפול מתאים.

 

השופט ציין כי היה מדובר בנאשם שהודה והורשע בארבע התפרצויות לדירה ובהתפרצות לעסק. הרקע לביצוע העבירות היה אורח החיים השלילי של הנאשם, מצבו המשפחתי הבעייתי, שימוש בסמים וגורמים פסיכיאטריים נוספים שגרמו לכך. לדעת השופט, הסיכוי לשיקומו של הנאשם, כפי שעלה מתסקירי שרות המבחן, היה סיכוי נמוך, בכלל. על כן, כל עוד הנאשם לא השתקם היה צורך להגן על הציבור מפניו ולהעדיף את האינטרס הציבורי על פני כל אינטרס אישי של הנאשם.

 

השופט ציין כי את העבירות ה"חדשות" הנאשם ביצע בחודש מרץ 2008 תוך שהוא המתין לתסקיר שרות המבחן אליו נשלח על ידי בית המשפט בגין עבירותיו בתיק ה"ישן". כל התנהלותו באותו תיק שידרה אדישות לעובדה שהוא נמצא בעיצומו של הליך פלילי. מכך השופט הסיק כי הייתה קיימת אינדיקציה ביחס לאפשרות שהנאשם יחדל מעבירותיו בעתיד.

 

מנגד, הנאשם הודה וחסך מזמנו של בית המשפט והיה ניתן לראות בהודאתו משום חרטה על מעשיו; הנאשם נגמל משימוש בסמים, כך לפחות טען ומאז הרשעתו בגין עבירות סמים בנערותו ועד לקרות האירועים הנוכחיים לא נרשמה לחובתו שום הרשעה פלילית. בסופו של דבר, לאחר איזון בין השיקולים השונים, השופט גזר על הנאשם מאסר בפועל לתקופה של 3 שנים, מאסר על תנאי לתקופה של 15 חודשים, פיצוי בסך של 2,000 ₪ לכל אחד מבעלי הדירות אשר נפרצו וקנס בסך של 5,000 ₪.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.