www.what2do.co.il

זיכוי נאשם מעבירות הצתת רכב וחבלה במזיד בין היתר לאור מחדלי המשטרה

דרגו את המאמר

זיכוי נאשם מעבירות הצתת רכב וחבלה במזיד בין היתר לאור מחדלי המשטרה

טענת אליבי הינה טענת הגנה במשפט פלילי המועלית מדי פעם על ידי נאשמים שונים. במקרים בהם אדם מעלה טענת אליבי, הוא למעשה טוען שהוא לא ביצע את העבירה וזאת משום שהוא לא נכח במקום. להלן דוגמא למקרה בו מחדלים בחקירה המשטרתית גרמו לכך שהחוקרים לא התחקו כראוי אחר טענת אליבי של נאשם. מחדלים אלה הביאו בסופו של היום לזיכויו של האחרון.


בית המשפט המחוזי בחיפה זיכה סטודנט צעיר בטכניון מעבירה של הצתת רכב. כנגד הנאשם במקרה דנן הוגש כתב אישום אשר ייחס לו עבירות הצתה וגרימת חבלה במזיד. הרכב נשוא כתב האישום היה רכבם של שכניו של הסטודנט באום אל פאחם. על פי כתב האישום, הסטודנט הצית את רכבם של המתלוננים וזאת לאחר שהוא שבר את חלונה הקדמי של המכונית באמצעות חפץ כהה. לאחר מכן, נטען כי הוא השליך לתוך הרכב בד וחומר דליק. האש כילתה כליל את המכונית וגרמה לה לנזקים חמורים.


הנאשם כפר במיוחס לו מכל וכל. כמו כן, הוא הציג בפני בית המשפט טענת אליבי. לדבריו, הוא שהה באותו הזמן בחנות בבעלות אביו. הנאשם טען כי המשטרה הייתה יכולה לצפות בסרטי האבטחה של מצלמות החנות, אך עד שחוקריה הגיעו למסקנה שעליהם לפעול כאמור, הסרטים מהזמן הרלבנטי כבר לא היו קיימים.


טענת אליבי ומחדל משטרתי


השופטת קבעה כי כאשר אדם מציג טענת אליבי, המאשימה צריכה להפריך את הטענה והיא איננה יכולה להעביר את הנטל האמור אל כתפי הנאשם. במקרים כגון דא, שומה על הנאשם להציג ראיות בנוגע לטענת האליבי ועל המאשימה לסותרן. השופטת ציינה כי כבר מראשית האירועים הנאשם העלה את טענת האליבי והוא אף נעצר למשך 48 השעות הראשונות בהסכמה. הסכמתו למעצר נטעה בבית המשפט את האמונה כי הנאשם היה בטוח בצדקת דבריו. דהיינו, הוא הסכים להיעצר כי היה בטוח שהצדק יצא לאור.


במסגרת ההליך המשפטי, בית המשפט קבע כי הוכח שטענת האליבי של הנאשם לא נחקרה כיאות. כאמור, הנאשם טען כי הוא לא היה נוכח במועד האירוע במקום המדובר, וזאת משום שהוא שהה באותה העת בחנות אביו. הסנגור תהה מדוע המשטרה לא ביקשה לבחון את סרט הצילום אשר תועד על ידי מצלמות האבטחה בסמוך לחנות המדוברת. למעשה, רק לאחר זמן מה, כאשר הסנגור ביקש מהמשטרה לבחון את סרטי הצילום, החוקרים ראו לנכון להגיע לחנותו של אביו של הנאשם ולבקש את הסרטים. כעת, האב טען כי הסרטים כבר אינם עוד בנמצא.


בית המשפט קבע כי כאשר מדובר באדם נורמטיבי, כמו הנאשם שלפניו, היה על המשטרה לבחון ברצינות וביעילות את טענות האליבי שהוצגו על ידו. מקל וחומר כאשר הנאשם הכחיש מכל וכל את המיוחס לו והתנהגותו הצביעה יותר על כך שמדובר בעלילת שווא מאשר שעסקינן בעבירה שבוצעה על ידי האחרון. נקבע כי מרגע שהמשטרה ידעה על קיומם של סרטי הצילום, היה עליה לפעול להשיגם. המתנת החוקרים במשך זמן כה ממושך הוגדרה על ידי בית המשפט כמחדל חקירתי המצדיק את זיכויו של הנאשם.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.