www.what2do.co.il

הרשעת נאשם בנסיון לשוד קשיש בנסיבות מחמירות ותקיפתו

דרגו את המאמר

הרשעת נאשם בנסיון לשוד קשיש בנסיבות מחמירות ותקיפתו

 

סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בחיפה השופט אילן שיף הרשיע עתה את הנאשם גנדי מחדרה בניסיון לשוד בנסיבות מחמירות ותקיפת זקן בן 84 הגורמת חבלה ממשית, כדי לשדוד את תיקו בעת ישיבתו בגן ציבורי בחדרה.

רקע:

ביום 13/11/08 נמצא המתלונן יליד 1926, ע"י שוטרי סיור, באזור גן ציבורי בחדרה, כשהוא חבול באוזנו. המתלונן הצביע לשוטרים שהוזעקו למקום, על שני אנשים שישבו על ספסל בגן הציבורי וטען כי אחד מהם הוא שתקף אותו וניסה לשדוד אותו.


עפ"י כתב האישום שהוגש נגד הנאשם , באותה עת היו בגן הנאשם וחברו אבלין אברמוב . בשלב מסוים, קם הנאשם ממקומו והתיישב על הספסל בצמוד למתלונן.

משביקש המתלונן לעזוב את המקום, פנה אליו הנאשם ושאל מה יש לו בתיק, תפס את המתלונן בידו והחל למשוך אותו, עד שהושיבו בכוח על הספסל. משניסה המתלונן לעזוב את המקום בשנית, תפס אותו הנאשם בידו והחל למשוך בכוח את תיקו. המתלונן החל לזעוק לעזרה והנאשם הכה אותו באגרוף באוזנו השמאלית, ואז עזבו.


כתוצאה ממעשים אלו נחתכה למתלונן חלק מהאפרכסת השמאלית וכן נגרם לו שטף דם וחתך. אפרכסת אוזנו נתפרה בהרדמה מקומית, ונתלש ממנה חלק קטן.

השאלה העיקרית שנדונה בתיק זה היא, האם הנאשם הוא אכן זה שתקף את המתלונן בניסיון לשדוד אותו ואם כן, האם עבר הנאשם את העבירות המיוחסות לו.

הנאשם כפר בעובדות כתב האישום בביהמ"ש. הוא הודה כי ישב במקום , אך לדבריו היה שיכור ואינו זוכר את שהיה.

השופט שיף קבע, לאחר שבחן את חומר הראיות ...

 

כי התביעה הוכיחה מעל לכל ספק סביר את המיוחס לנאשם בכתב האישום וכי הנאשם תקף את המתלונן על מנת ליטול את תיקו. לעניין הפן העובדתי הבהיר השופט כי עדותו האמינה של המתלונן, בצירוף האמור בהודעת חברו אבלין אברמוב, אותה העדיף על פני גרסאותיו המאוחרות יותר, בין יתר הראיות ,מפלילות את הנאשם בכל המיוחס לו.

 

לעניין הפן המשפטי קבע השופט כי אין ספק כי הנאשם גרם לשכרותו בהתנהגותו הנשלטת ומדעת ולפיכך, משקבע כי הנאשם תקף את המתלונן וגרם לו לחבלה ממשית, הוא עבר את העבירה בהתאם לקבוע בחוק. אשר לעבירת ניסיון לשוד בנסיבות מחמירות, שהינה עבירה התנהגותית בעלת יסוד נפשי של מטרה- בחן השופט שיף האם עומדת לנאשם הגנה לפי חוק העונשין, דהיינו שעקב השכרות- נפגע פגיעה של ממש ביכולת הבחירה, כלומר, בכושר הרצייה או ביכולת התובנה באופן שהדבר ישמש כסייג לאחריותו הפלילית.

השופט שיף הבהיר כי מייד לאחר האירוע לא התנהג הנאשם ולא התבטא באופן המעמיד בספק את יכולת הבחירה שלו או את יכולת התובנה שלו. מצבו בזירת הארוע ולאחר מכן, כמתואר ע"י השוטרים, מעיד כי אף אם היה שיכור חלקית, הרי שהיה מודע בשעת מעשה לכל פרטי העבירה וגם תוכן שיחתו של הנאשם עם חברו אבלין, משהובא לתחנת המשטרה, מצביע על שיפוט הגיוני . לפיכך, לא חל לגביו, גם הסייג הקבוע בחוק.

לאור האמור הורשע כאמור הנאשם בעבירות בהן הואשם בכתב האישום.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.