www.what2do.co.il

צעירה אשר הורשעה בביצוע שוד בנק - תרצה מאסר בעבודות שירות

דרגו את המאמר

צעירה אשר הורשעה בביצוע שוד בנק - תרצה מאסר בעבודות שירות

בית המשפט גזר ברחמים את דינה של צעירה בת 23 מבאר שבע אשר הורשעה במסגרת עסקת טיעון בביצוע שוד בנק.

 

הנאשמת הודתה שנכנסה לבנק לאומי באזור הדרום כשהיא מרכיבה משקפי שמש גדולות. לאחר כניסתה ניגשה הצעירה לאחת מפקידות הבנק והגישה לה פתק בו כתוב "זה שוד, תתנהגי כרגיל, תביאי את כל הכסף שבמגירה, אל תעשי טעות, יש לי אקדח. תודה". פקידת הבנק קראה את הפתק ומסרה לנאשמת את כל הכסף שהיה במגירתה - 1,650 ₪.

 

שדדה את הבנק לעזור בהוצאות לחג הפסח


מתסקיר שירות המבחן שהוצג בבית המשפט עלה כי הנאשמת סגורה, מופנמת, בעלת קווי אישיות בלתי בשלים, בעלת זהות בלתי מגובשת, אשר חייה אופיינו עד כה בחוסר תכנון. עוד נכתב בתסקיר כי לנאשמת ישנו קושי ליצור קשרים בינאישיים המבוססים על אמון וקיימת אצלה תלישות מסוימת וחוסר בשלות, המקשים עליה לעבור תהליך בחינה וביקורת עצמית של דפוסיה והתנהלותה.

 

קצינת המבחן הוסיפה כי הנאשמת מודה בביצוע העבירה בה הורשעה וכי לדבריה, מעשיה נבעו מחוסר אונים אל מול המצב הכלכלי בבית אמה והיא חשה שבדרך זו תוכל לעזור לה בהוצאות חג הפסח. כמו כן, התרשמה קצינת המבחן שמעצרה של הנאשמת, תנאי מעצר הבית בו היא שוהה והקשר עם שירות המבחן, חידדו לה את תוצאות והשלכות מעשיה.


המדינה טענה כי יש להטיל על הנאשמת מאסר בפועל ומאסר על תנאי. עורך הדין מטעם המדינה סבר כי למרות שיש להתחשב במצבה הכלכלי והחברתי של הנאשמת, על בית המשפט להבין כי התייחסות סלחנית למעשה, עלולה לשדר מסר שגוי לציבור. לעומתו, עורך דינה של הנאשמת הדגיש את גילה הצעיר, את עברה הנקי, את הודאתה וחרטתה, את נסיבות חייה וסיכויי שיקומה וביקש להתייחס למעשה בהקשרו - ולהטיל עליה שירות לתועלת הציבור כמומלץ בתסקיר שירות המבחן.

 

מאסר או עבודות שירות?

 

בית המשפט קבע בפסק דינו כי פתק מאיים בפני פקיד בנק ודרישה ממנו למסור כסף, הם מעשים קלים לביצוע והסיכוי לקבל באמצעותם כסף – גבוה (שכן בנסיבות כאלה פקיד הבנק אינו יכול לדעת מהי מידת רצינות האיום המופנה אליו). מציאות זו עלולה לפתות אנשים ועל כן מתבקשת תגובה הולמת להרתעת אלה שהרעיון עולה במוחם, שתהפוך אותו ללא כדאי. עם זאת, כבכל עניין, גם כאן יש לבחון את הנסיבות האמביוולנטיות של המעשה ושל הנאשמת ולאזן בין מטרות הענישה השונות.


לא נעלמו מעיניו של השופט סכום הכסף שנגנב – 1650₪ (והעובדה ש 1300₪ ממנו הוחזרו לבעליו), גילה הצעיר של הנאשמת, עברה הנקי, אישיותה ונסיבות חייה כפי שתוארו בתסקיר שירות המבחן. כמו כן, ציין השופט גם שהודאתה באשמה, החרטה שהביעה והתרשמות שירות המבחן כי היא למדה את לקחה היטב, היו לאור מול עיניו בבואו לקבל החלטתו.


אי לכך, גזר השופט על הנאשמת את העונש הבא:

 

  • 6 חודשי מאסר בפועל. אם הנאשמת תימצא מתאימה לביצוע עבודת שירות וכזו תימצא לה והיא תסכים לכך, היא תישא את המאסר שהושת עליה, בעבודת שירות.
  • 6 חודשי מאסר על תנאי, למשך שלוש שנים מיום שחרורה מהמאסר, שלא תעבור עבירה מסוג פשע.
  • קנס בסך 1500 ₪. אם הקנס לא ישולם במועד, תיאסר הנאשמת למשך 10 ימים.
     
רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.