www.what2do.co.il

מכר מקרקעין שלא בבעלותו - עבירה פלילית

דרגו את המאמר

מכר מקרקעין שלא בבעלותו - עבירה פלילית

בית המשפט המחוזי גזר למעלה משנתיים של מאסר בפועל על נאשם אשר הורשע במכירת מקרקעין שלא היו בבעלותו. הנאשם הורשע בעבירות של זיוף מסמך בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ושימוש במסמך מזויף. על פי כתב האישום המתוקן, הנאשם הציע למכירה שטח המתפרש על כ-20 דונמים בצפון תל אביב, שנמצא למעשה בבעלותן של שלוש חברות.

הנאשם הציג בפני רשם החברות מצג שווא ובו טענה לגבי בעלות על המקרקעין, תוך שימוש במסמכים מזויפים והצגת בעלות פקטיבית על מניות החברות. בעקבות המסמכים המזויפים שהציג הנאשם בפני רשם החברות, נרשמו שתיים מהן על שמו וכתובתן שונתה לכתובתו.

 

לאחר שנרשם כבעליהן היחיד של שתי החברות, פעל האחרון על מנת למכור את הנכסים בבעלותם תוך שהוא מציג עצמו כבעל המקרקעין. לדאבונו של האחרון, תרגיל העוקץ שלו נכשל עת הגיע דבר המכירה לאוזניהם של בעלי המניות האמיתיים. המתלוננים פנו בדחיפות למשטרת ישראל ובית המשפט, אשר עצרו את התהליך באיבו.

 

הסתבך עם הלוואות מגורמים לא רשמיים

בית המשפט קיבל תסקיר מבחן בעניינו של הנאשם, במסגרת הסדר טיעון בינו לבין המדינה. מן התסקיר עלה שמדובר באדם נורמטיבי בעל יכולות תפקודיות תקינות, שהיה אף מעורב בפעילות התנדבותית עם אוכלוסיות במצוקה. כמו כן, מתסקיר המבחן עלה כי הנאשם היה נתון תחת לחצים כלכליים כבדים, לאחר נטילת הלוואות מגורמים לא רשמיים שהקפידו לאיים עליו ולהטרידו תכופות.

שירות המבחן נמנע בבית המשפט מלהמליץ על דרך ענישה מסוימת, שכן הנאשם לא השכיל להודות בעבירות המיוחסות לו והקפיד להציג עצמו כקורבן. בית המשפט מתח ביקורת חריפה על התנהלותו של הנאשם, והטעים לגבי חשיבות אמינות הרישום בפנקס המקרקעין ורשם החברות.

 

זאת ועוד, הפגיעה הקשה בזכות הקניין איננה עניין אשר ניתן לעבור אחריו לסדר היום, וישנו צורך בענישה מרתיעה כנגד מעשים מסוג זה, כתבו השופטים בפסק הדין. אי לכך, בית המשפט גזר על הנאשם עונש מאסר בפועל של 28 חודשים, 18 חודשי מאסר על תנאי, קנס בגובה 50 אלף שקלים או חצי שנת מאסר תמורתו.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.