www.what2do.co.il

גניבה על ידי מורשה ומאסר בפועל לעורך דין

דרגו את המאמר

גניבה על ידי מורשה ומאסר בפועל לעורך דין

בית משפט השלום הרשיע עורך דין ושותפו, בגין עבירות מרמה חמורות אשר נעשו במסגרת עבודתם. עורכי הדין, אשר אחד מהם ייצג חברה ושותפו ייצג אותה במסגרת הליכי ההוצאה לפועל, גבו חוב הוצל"פ שהושב לחברה ושלשלו אותו לכיסם הפרטי. עורכי הדין הורשעו בגין מעשים אלו בגניבה ע"י מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וקשירת קשר לביצוע פשע.


ב"כ המאשימה טען כי יש להטיל על הנאשמים עונשי מאסר בפועל, בגין חומרת העבירות בכלל, והיותם עורכי דין האמונים על הצדק בפרט. המדינה ציינה בפני בית המשפט כי אחד מעורכי הדין עבר לפני כשנתיים עבירה דומה אשר עסקה ברכוש, ורישיונו אף נשלל בגין מעשיו.

 

קנסות ומאסר בפועל


השופטת זיוה הרמן מתחה ביקורת חריפה על השניים, אשר פגעו הן באמון הציבור בעורכי הדין והן בתדמית המקצוע. עם זאת, השופטת גזרה את עונשיהם של עורכי הדין לקולא, תוך התחשבות במצבם הבריאותי והכלכלי הקשה, כפי שהוצג בבית המשפט.


בעקבות הרשעתו הקודמת של אחד מן הנאשמים, גזרה השופטת הרמן עליו עונש מאסר בפועל לשנה ושלושה חודשים וקנס בסך 10,000 שקלים. שותפו, אשר ייצג את החברה רק במסגרת הליכי ההוצאה לפועל זכה להתחשבות בעברו הנקי ונגזרו עליו חמישה חודשים לריצוי בעבודות שירות לציבור.

 

חומרת העבירות מצד עורכי דין בראי מערכת המשפט

 

עבירות מעילה בכספי לקוחות מצד עורכי דין, העסיקה בעבר את בתי המשפט. השופט דן מור סיכם באחת מפסיקותיו את מהות חומרת עבירות אלו:

 

"המערער הינו עורך דין, החב חובות אתיקה מקצועית מכוח השתייכות לציבור עורכי הדין. העבירות החמורות שעבר פוגעות בכללי יסוד של הגינות ויושר החלים על עורך דין, וגרמו פגיעה קשה למעמד מקצוע עריכת דין, ולדמותו של ציבור עורכי הדין בעיני הציבור בישראל.

 

הן יצרו סדק של אי אמון בהגינות וביושרה המוחלטים הנדרשים מעורך דין המקבל על עצמו תפקיד אמון מיוחד. סדרי הגודל האדירים של המעילה, והבוטות המיוחדת שאפיינה את דרך שליחת היד ברכוש לא לו, מעמידים את העבירות שביצע המערער בהיותו עורך דין ברף העליון של החומרה".
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.