www.what2do.co.il

משקלה של הודאה בכתב אישום כאשר הנאשם נתפס על חם

דרגו את המאמר

משקלה של הודאה בכתב אישום כאשר הנאשם נתפס על חם

בית המשפט העליון דחה את ערעורו של פורץ אשר נתפס על חם על ידי בני הבית, בנוגע לגזר דינו החמור, לטענתו. המערער טען כי בית משפט קמא שגה בכך שגזר עליו ארבע שנות מאסר וזאת בהתחשב בתסקיר שירות המבחן החיובי בעניינו, הודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן ועברו הפלילי הנקי. מדובר בפרשה אשר אירעה במרץ 2009.


המערער פרץ לדירה של בני זוג והחל ליטול פריטים מרכושם על מנת לגונבם. בני הבית התעוררו ועלו לעליית הגג, שם הבחינו בפורץ. הבעל תפס את בגדיו של הפורץ ואילו האישה טלפנה למשטרה. מרגע שהבין הפורץ כי האישה מדברת עם המשטרה, החל הוא לתקוף את המתלונן.

 

הפורץ פצע את הגבר בראשו, בחזהו ואז פנה לתקוף את אשתו. לאחר מכן, נמלט הפורץ מהמקום. כעבור זמן קצר, עלתה המשטרה על עקבותיו של הפורץ ונגזר עליו עונש חמור של ארבע שנות מאסר. ערעורו לבית המשפט העליון תקף, כאמור, את חומרתו של עונש זה.


"חברה שבה תחושת הביטחון האישי של בניה ובנותיה מעורערת - זקוקה לשיקום ולחיזוק. זו תפיסת החוק והסדר שתושבי המדינה מצפים לה ומייחלים כי רשויות הממשל יתנו לה מענה ופתרונות. בית המשפט הוא אחת הכתובות ההכרחיות לציפייה זו. אין בידו ארנק של תקציבים לחיזוק הביטחון האישי, אך יש בידו חרב שבמקרים המתאימים עליו להניפה, היא חרב הענישה", נכתב בפסק הדין.


השופט אמנם ציין את עברו הפלילי הנקי של הנאשם, אך עם זאת הודגשו חומרת העבירות המדוברות. לגבי הודאתו בכתב האישום, קיבל השופט את טענתו ב"כ המדינה על כך שהודאה של פורץ אשר נתפס על חם איננה כהודאה של נאשם אשר יש קושי בהרשעתו. לאמור, המערער היה מורשע בכתב האישום גם ללא הודאתו ועל כן אין להתייחס להודאה זו כשיקול לקולא. 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.