www.what2do.co.il

מהו דינם של מבריחי סיגריות שניסו לחמוק מתשלום המכס?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 2.0 מתוך 5

מהו דינם של מבריחי סיגריות שניסו לחמוק מתשלום המכס?

שופט בית משפט השלום ברמלה, גזר ארבעה חודשי מאסר על תנאי וקנסות על שני בחורי ישיבה צעירים, בגין הברחת סיגריות במכס נתב"ג.

 

מדובר בשני מקרים דומים, של הברחת של קרטוני סיגריות בעת מעבר ב"מסלול הירוק" בנמל התעופה בן גוריון. שני הנאשמים, פעלו כל אחד בנפרד למען רווח אישי, הם עברו במסלול הפטור ממס, הטעו את פקיד המכס בעת מילוי תפקידו, התחמקו ממס הקניה ומסרו ידיעה לא נכונה.

 

הנאשם הצהיר שאין ברשותו טובין, בשעה שהבריח 97 פקטים

 

הנאשם הראשון, בחור ישיבה, רווק בן 25, יצא לחו"ל מישראל במטרה לרכוש סיגריות בכמות מסחרית, למחרת שב ארצה, ועבר ב"מסלול הירוק". הנאשם עורר חשד וזומן לבדיקה על ידי פקיד המכס, שם התגלו 97 פקטים של סיגריות תוצרת חוץ, המחייבים הצהרה על טובין ותשלום מס קניה בסך של 11,484 ₪, ערך הטובין בסך 2,770 ₪ ומס ערך מוסף בסך של 2,281 ₪.

 

בהפרש של ארבעה ימים בלבד, חזר על העבירה בשנית

 

הנאשם השני, גם הוא בחור ישיבה בן 24, הוזמן לבדיקה על ידי פקיד המכס, לאחר שהצהיר כי הוא אינו נושא עימו מטען לוואי והוא פטור מחובה לעבור ב"מסלול האדום". בבדיקה נמצאו 33 פקטים של סיגריות מסוג "קאמל", אשר מחייבים הצהרה ותשלום מיסים. הנאשם חזר שוב על העבירה לאחר ארבעה ימים בלבד. בחזרתו מחו"ל בפעם השנייה, נתפס עובר ב"מסלול הירוק" כשברשותו 100 פקטים של סיגריות מסוג "LM" ו"ווינסטון" והוא מנסה להתחמק מתשלום מיסים בסך 17,500 ₪.

 

ניתן להעביר פקט אחד בלי לשלם מכס, לאחר שהייה בחו"ל של חמישה ימים ומעלה

 

סעיף 30 לפקודת המכס קובע, כי אדם מחויב לתת הצהרה לגבי טובין שיש ברשותו, לצורכי מכס. בכל נמל תעופה, נמל ים ובמסוף מעבר, יותקנו שני מסלולים לצורך מעבר של נכנסים, "המסלול האדום" מיועד למי שיש ברשותו טובין להצהרה ו"המסלול הירוק" למי שאין ברשותו טובין להצהרה.

לפי החוק, אדם ששהה בחו"ל פחות מחמישה ימים, ויש ברשותו 80 סיגריות, כלומר 4 חפיסות, פטור ממכס. אדם ששהה יותר מחמישה ימים, רשאי לעבור ב"מסלול הירוק" אם יש ברשותו עד 200 סיגריות, כלומר פקט אחד.

 

יש להטיל מאסר בן שישה חודשים וקנס כבד ומרתיע

 

המחלוקת העיקרית בין הצדדים, עוסקת באורך המאסר וגובה הקנס שיש להטיל על שני הנאשמים. המאשימה טוענת, שיש להטיל על הנאשמים, מאסר הגבוה משישה חודשים, במטרה למנוע את האפשרות של עבודות שירות. כמו כן, לגבי גובה הקנסות, סבורה המאשימה שיש להטיל קנס כבד ומרתיע.

עם זאת, הנאשמים סבורים שיש לקחת בחשבון את מצבם הכלכלי ואת העובדה שהם בחורי ישיבות ואינם בעלי הכנסה קבוע ושוטפת ולכן יש להטיל עליהם קנסות קלים.

 

ארבעה חודשי מאסר על תנאי וקנסות כספיים למבריחי הסיגריות

 

בעת שיקולי הענישה, טען השופט כי יש חשיבות לכמות הטובין שהוברחה ב"מסלול הירוק", כפרמטר לבדיקת "מידת הנזק" שנגרם או שצפוי היה להיגרם, כתוצאה מביצוע העבירה. לדבריו, אין דינו של מי שהבריח שלושה פקטים של סיגריות, כדין אדם שהבריח 300 פקטים.

כמו כן, אין דינה של השתמטות מתשלום מיסים בסך 5,000 ₪, כדינה של השתמטות ממיסים בסך של 100,000 ₪.

 

בית משפט גזר על שני הנאשמים ארבעה חודשי מאסר על תנאי, הנאשם הראשון, שהבריח פחות מ 100 פקטים, ישלם קנס כספי בסך 4,500 ₪. והנאשם השני, שהבריח 133 פקטים, ישלם קנס בסך 7,000 ₪.  

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.