www.what2do.co.il

חטף מכשיר סלולרי מילדה בת 12, האם מדובר בעבירת שוד או גניבה?

דרגו את המאמר

חטף מכשיר סלולרי מילדה בת 12, האם מדובר בעבירת שוד או גניבה?

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את הנאשם בעבירת שוד והטיל עליו ששה חודשי עבודות שירות ופיצוי למתלוננת הקטינה בסך 2,000 שקלים, לאחר שגנב ממנה את הטלפון הסלולרי. בעקבות החלטת בית המשפט הגיש הנאשם ערעור, בטענה כי מדובר בעבירת גניבה ולא בשוד.

 

הנאשם ניגש בדצמבר 2012, בהיותו בן 19, בשעות הערב המאוחרות לשתי קטינות בנות 12 וביקש לברר איתן מה השעה. המתלוננת בדקה במכשיר הטלפון הנייד שלה, וכשהשיבה לו הוא משך בכוח את מכשיר הטלפון מידיה ונמלט מן המקום עמו. בכתב האישום יוחס נגדו עבירה של שוד והוא הורשע בינואר 2013.

 

האם הנאשם הפעיל כוח, או נטל את המכשיר מידה של המתלוננת בזריזות?

 

בית המשפט ציין כי קיימת מחלוקת בשאלה האם התקיים יסוד האלימות שבהגדרת עבירת השוד, מאחר והמערער טען כי הוא הוציא את המכשיר בתנועת יד זריזה וכמעט ולא נגע ביד המתלוננת, בעוד שהיא טענה כי הוא משך בכוח את המכשיר מידה.

 

בהכרעת הדין נקבע כי משיכת חפץ מחזקת אדם, נכנסת לגדר עבירת השוד, גם אם הפעלת הכוח היא מינימלית וגם אם הקרבן אינו מגלה התנגדות. בית המשפט התחשב בגילה הצעיר של המתלוננת ועמד על שמירת ביטחונם של קטינים וזכות הציבור לשמירה על קניינו וקבע שמתחם הענישה ההולם עומד על ששה חודשי מאסר בפועל עד שנתיים, אך מאחר ולנאשם אין עבר פלילי והוא שהה במעצר כמעט שלושה שבועות, הוא הפחית את העונש וגזר עליו עבודות שירות לששה חודשים בלבד ופיצוי כספי למתלוננת.

 

הנאשם טען כי לא הפעיל כוח בעת ביצוע המעשה

 

בערעור נטען כי במעשיו של הנאשם לא היתה אלימות, להבדיל מעבירת שוד. הנאשם לא השתמש בכוח על מנת לנתק את המכשיר מידיה של המתלוננת, ואף היא אינה התנגדה לו, לכן אין להגדיר את המעשה כעבירת שוד, ויש להרשיעו בעבירה של גניבה ולהקל בעונשו בהתאם. מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם הביע חרטה על מעשיו, וטען כי ביצע אותם לאחר שחבר שכנע אותו לגנוב את המכשיר והוא התקשה להפעיל שיקול דעת ונגרר אחריו.

 

נטילת חפץ מאדם נחשבת לעבירת גניבה בנסיבות מחמירות

 

בית המשפט העליון דחה את הערעור וקבע כי אין להקל בעונשו של הנאשם. בית המשפט ציין כי עבירת השוד הינה ביסודה עבירת גניבה בנסיבות מחמירות, ולשם ביצועה, נעשה מעשה אלימות. עוד הדגיש כי נטילת חפץ מגופו של אדם, נמצאת בהחלט תחת ההגדרות של נסיבות מחמירות ביחס לעבירת גניבה רגילה. ולא ניתן לקבוע לפי מידת התנגדותו של הקורבן האם מדובר בגניבה או שוד, בעיקר כאשר הקורבן היא ילדה קטינה בת 12 שמולה עומד בחור חסון בן 19.

 

המתלוננת אחזה בידה את מכשיר הטלפון הנייד, והמערער ניתק אותו מידיה, כשהוא נוגע בידה קלות. למרות שלא מדובר בהפעלה של כוח עצום או אלימות קשה, אירוע זה נחשב לשוד. לכן קבע בית המשפט העליון כי אין מקום להיעתר לערעור על הכרעת הדין ואף ציין כי ששה חודשי מאסר בעבודות שירות הוא עונש קל מאוד ביחס לעבירה החמורה שבוצעה.  

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.