www.what2do.co.il

מהו עונשה של נאשמת שגנבה כרטיסי אשראי מעשרות קשישים?

דרגו את המאמר

מהו עונשה של נאשמת שגנבה כרטיסי אשראי מעשרות קשישים?

הנאשמת, ילידת 1962, הינה אמא לשלושה ילדים, שהתאלמנה פעמיים ונקלעה לחובות כלכליים קשים. הנאשמת הורשעה על פי הודאתה בכתב אישום הכולל חמישה עשר אישומים נפרדים, ביניהם: עבירות גניבה, הונאת חברת כרטיסי אשראי והתפרצות לדירת מגורים לבצע עבירה.

 

בני הזוג תכננו לדפוק על דלתות קשישים ולגנוב מהם כרטיסי אשראי

 

הנאשמת ובן זוגה, ששימש כנהג מונית, החליטו יחד להשיג כסף מהיר, קל וללא מאמץ, באמצעות גניבת כרטיסי אשראי מקשישים.

תכניתם היתה לדפוק על דלתות בתים באופן אקראי, אם אדם צעיר יפתח את הדלת הם יסתלקו מהמקום, אך אם יענה להם קשיש, הנאשמת תיכנס פנימה ותשוחח עמו, בשעה שבן זוגה יגזול את רכושו, לרבות כרטיסי האשראי שלו. לאחר הם ישתמשו בכרטיסים וישליכו אותם.

תכנית נוספת היתה לעקוב עם המונית אחרי קשישים המטיילים לבדם ברחוב עד שיגיעו לביתם, שם הנאשמת תציג עצמה כעובדת הביטוח הלאומי, או כמי שמחפשת עבודה במשק בית, ובמהלך השיחה היא תגנוב את הארנק ותעזוב במהירות את הבית, אל בן זוגה שימתין לה במונית.

 

הנאשמת הציגה מסמכים מזויפים של הביטוח הלאומי והתחזתה לנציגה מטעם המוסד

 

הנאשמים הצליחו להוציא לפועל את תכניתם ושדדו עשרות קשישים שממוצע גילם כ- 88 שנים. בין היתר, הם גנבו תיק מעגלת קניות של קשישה במכולת, הם התפרצו לביתה של קשישה כאשר הנאשמת הציגה עצמה כעובדת הביטוח הלאומי וגנבו את ארנקה, הם גנבו מפתח לקשיש שנסע במונית של הנאשם ופרצו לביתו, בעת ששהה מחוץ לבית, וחזרו על עבירות אלה חמש עשרה פעמים במהלך שלושה חודשים.

 

מתסקיר שירות המבחן עלה, כי הנאשמת אינה עובדת, היא סובלת מהפרעת חרדה כרונית ומתקיימת מקצבת שאירים. בעלה הראשון נפטר בשנת 1993 בעקבות מחלה ממושכת וכעבור שנתיים התחתנה בשנית, ונולדו לה שלושה ילדים. לפני חמש שנים בעלה השני נפטר באופן פתאומי, כתוצאה מדום לב. לאחר פטירתו הנאשמת נקלעה לקשיים כלכליים, בשל כך ההפרעה הנפשית ממנה היא סובלת החמירה.

 

הדחק הכלכלי הוביל את הנאשמת לביצוע העבירות

 

הנאשמת קיבלה אחריות על מעשיה והביעה חרטה כנה ונכונות לפצות את המתלוננים. שירות המבחן העריך כי ביצוע העבירות נבע בשל דחק כלכלי וערפול הגבולות הפנימיים ולא התרשם כי קיימים אצל הנאשמת ערכים עבריינים מופנמים, לכן המליץ על עונש שירוצה בעבודות שירות, מאסר על תנאי ופיצוי כספי למתלוננים.

 

המאשימה הדגישה את הערכים המוגנים שנפגעו, את ניצול קשישים חסרי ישע וכן את תדירות המעשים הרבים, תוך פרק זמן של שלושה חודשים בלבד. כמו כן, היא ציינה את הנזק הכספי והפגיעה בתחושת הביטחון של נפש הקורבנות, לפיכך טענה כי יש לקבוע מתחם עונש נפרד לכל אישום ופיצוי לכל מתלונן והמליצה על תקופת מאסר בפועל הנע בין 14 עד 26 חודשים.

 

הסנגור טען כי אכן בוצעו מעשים מכוערים, אך סך כל הנזק הכספי שנגרם עמד על 24,000 שקלים, לכן הוא סבר כי יש לייחס למעשים עבירות של מרמה ולדעתו יש לקבוע מתחם ענישה כולל לכל האירועים. הסנגור הוסיף כי עונש מאסר בפועל, יפגע בשלושת הילדים, שהצעיר מביניהם בן 12 שנים, וגם באביה הקשיש אותו היא סועדת.

 

בית המשפט גזר על הנאשמת שנתיים מאסר בפועל

 

בית משפט השלום בקריות קבע כי מעשיה החמורים של הנאשמת פגעו במגוון רחב של ערכים, היא פגעה בערך ההגנה על רכושו וקניינו של הציבור ופגעה במכוון בקורבנות חלשים. עם זאת התחשב בית המשפט בנסיבות חייה הקשות, בהודאתה בראשיתם של ההליכים ובהבעת החרטה. על כן גזר על הנאשמת מאסר בפועל לתקופה של 24 חודשים, ששה חודשי מאסר על תנאי ופיצוי בסך 3,000 שקלים לכל אחד מהמתלוננים.

 

ת"פ 12323-09-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.