www.what2do.co.il

אשה הסובלת מהפרעת אישיות הציתה את ביתו של בן זוגה לשעבר

דרגו את המאמר

אשה הסובלת מהפרעת אישיות הציתה את ביתו של בן זוגה לשעבר

בעקבות פרידה כואבת, הציתה הנאשמת את בית הוריו של בן זוגה לשעבר והורשעה על פי הודאתה בכתב אישום בעבירת הצתה. בית המשפט המחוזי בבאר שבע נדרש להכריע בנוגע לעונשה.

 

בחודש נובמבר 2013 הנאשמת נסעה בטרמפים באישון לילה אל ביתו של המתלונן, המתגורר בדרום הארץ יחד עם הוריו. הנאשמת הגיעה אל המרכז המסחרי, משם התקשרה לבן זוגה וביקשה ממנו להיפגש עמה.

לאחר שיחת הטלפון בין השניים, היא בקשה מאדם זר שיסיע אותו אל ביתו של המתלונן, וכשהגיעה לבית היא ירדה מהרכב, נגשה אל חלקו האחורי של הבית והציתה חתיכת בד.

 

את הבד הבוער היא השליכה פנימה מבעד לחלון חדר השירות ונמלטה במהירות מהמקום.
כתוצאה מהמעשה חדר השירות עלה באש וכל הבית החל להתמלא עשן. אמו של המתלונן, ששהתה באותה השעה בחדר המגורים, הבחינה בשריפה והזעיקה מיד את המשטרה.

 

הנאשמת סובלת מהפרעת אישיות גבולית

 

בית המשפט שלח את הנאשמת להיבדק אצל הפסיכיאטר המחוזי ומחוות הדעת עלה כי הנאשמת בעלת הפרעת אישיות גבולית, אשר אינה מקפידה לקחת את התרופות שלה באופן סדיר ואף נוטה להשתמש בסמים ובאלכוהול, חרף הסיכון בהחמרת המצב הנפשי. הפסיכיאטר קבע כי הנאשמת כשירה לעמוד לדין והיא אינה היתה שרויה במצב פסיכוטי בעת ביצוע העבירה, אלא תחת השפעת אלכוהול.

 

אמה של הנאשמת, העידה כי בתה עברה ילדות קשה וסבלה ממקרי אלימות רבים וייחסה את התנהגותה ומעשיה למצבה הנפשי. האם ספרה כי היא מגדלת בכוחות עצמה את בנה בן ה- 10 של הנאשמת, אשר לא ראה את אמו במשך כחמישה חודשים, בשל תקופת המעצר הממושכת.

 

המתלונן סלח לנאשמת וביקש את רחמיו של בית המשפט

 

המתלונן הגיש מכתב לבית המשפט, בו הוא הביע אמפתיה לנאשמת וציין כי היא הציתה את בית הוריו על רקע אהבה נכזבת. המתלונן ציין כי מחל לה על מעשיה, הוא אינו חושש מפניה וביקש מבית המשפט להתחשב במצבה הנפשי ולרחם עליה.

 

ההגנה הדגישה כי הנאשמת סובלת מהפרעת אישיות גבולית והסבירה כי מדובר בשינויים קיצוניים במצב הרוח ובחרדת נטישה. לטענתה, המעשה בוצע באימפולסיביות, ללא תכנון מוקדם מתוך מצוקה נפשית עמוקה, תחת השפעת אלכוהול. לפיכך המליצה על עונש המצוי בחלקו התחתון של מתחם הענישה.

 

בדרך נס אף אדם לא נפגע מהשריפה

 

מנגד המאשימה עמדה על חומרת נסיבות האירוע, הכוללות הצתה של בניין מגורים, בשעת לילה מאוחרת, בה לרוב נמצאים הדיירים בביתם, להבדיל מהצתה של משרד נטוש וריק מנפש חיה. המאשימה ציינה כי בדרך נס אף אדם לא נפגע ונגרם נזק לרכוש בלבד. המאשימה התחשבה בהפרעה הנפשית ממנה סובלת הנאשמת, אך עם זאת המליצה על טווח ענישה שנע בין 2.5 לבין 5 שנות מאסר בפועל.

 

26 חודשי מאסר בפועל בגין עבירת הצתה

 

בית המשפט שמע את טענות הצדדים וציין כי מעשה ההצתה הינו תופעה חמורה, שעלול להוביל להתפשטות השריפה ולגרום לתוצאות קשות. העונש ההולם צריך לשקף את מידת הסיכון הממשי לחיים ונזק לרכוש, בעקבות ביצוע המעשה.
בית המשפט התחשב בנסיבות חייה של הנאשמת, בבנה בן ה- 10 ובהפרעה הנפשית ממנה היא סובלת, וגזר עליה 26 חודשי מאסר בפועל, ועוד ששה חודשי מאסר על תנאי.

 

ת"פ 15643-11-13  

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.