www.what2do.co.il

מהו עונשו של נאשם שהתפרץ לדירת מגורים וגנב מחשב נייד?

דרגו את המאמר

מהו עונשו של נאשם שהתפרץ לדירת מגורים וגנב מחשב נייד?

עולה מגרוזיה, בשנות הארבעים לחייו, נתפס כשברשותו מחשב נייד גנוב והואשם בפריצה לבית מגורים. בית משפט השלום בנתניה נדרש להכריע בנוגע לעונשו.

 

הנאשם, יליד 1971, הורשע בעבירות של התפרצות למקום מגורים וגניבה, לאחר ניהול הוכחות. בחודש יולי 2013, הנאשם נכנס לדירתו של המתלונן וגנב משם מחשב נייד. לאחר שעות ספורות, נתפס הנאשם כשברשותו המחשב הגנוב, אך הוא הכחיש את המיוחס לו.

 

הנאשם הורשע בעבר בגין עבירות רכוש דומות

 

המאשימה טענה כי מדובר בעבירה חמורה, שהפרה את פרטיות המתלונן וגרמה לו לנזק כלכלי קשה, בעקבות גניבת המחשב האישי. המאשימה ציינה את עברו הפלילי של הנאשם ואת העובדה כי הוא שהה במאסר, בגין עבירות רכוש דומות. אך הדבר לא הרתיע אותו מלחזור על מעשיו, בזמן שעונש מאסר על תנאי תלוי ועומד כנגדו. על כן המליצה על מתחם ענישה ברף הגבוה ביותר, הכולל 24 חודשי מאסר בפועל.

 

מנגד טען הסנגור כי אין להחמיר עם עונשו של הנאשם, חרף עברו הפלילי וביצוע עבירות קודמות. הסנגור סיפר כי הנאשם עלה ארצה מגרוזיה בגיל 22 ובעקבות קשיים בקליטה ובהסתגלות, הוא התדרדר לשימוש בסמים וביצע את עבירות רכוש, על מנת לממן את צריכת סמים.

 

בהמשך הנאשם עבר תהליך שיקום, אשר עלה יפה, אך בעקבות מות אביו בנסיבות טראגיות, מצבו שוב התדרדר והוא חזר להשתמש בסמים. לטענת הסנגור, הנאשם לא נהג בתחכום והרכוש מיד נתפס, לכן המליץ על עונש הממוקם בחלקו התחתון של מתחם הענישה, של חמישה חודשי מאסר על תנאי.

 

הנאשם לא מצליח לצאת ממעגל הסם

 

בן דודו של הנאשם מסר עדות בבית המשפט וסיפר על ההתמכרות לסמים בשל הקושי להשתלב בחברה הישראלית. עוד סיפר כי משפחתו התומכת סייעה לו להיגמל ולעמוד על הרגליים. הנאשם חזר למוטב עד שקרה אסון, בו אביו מת מול עיניו של הנאשם והוביל להתדרדרות נפשית עמוקה. הנאשם העיד כי הוא עושה מאמצים ניכרים לצאת ממעגל הסם, וכי המעצר הציל את חייו.

 

בית המשפט הדגיש כי עבירות של התפרצות וגניבה מבתי מגורים, גורמות לקורבנות צער ועוגמת נפש, מלבד הנזק הרכושי. הקורבנות צריכים להתמודד עם חדירה לפרטיות והתחושה כי המקום בו הרגישו מוגנים, אינו בטוח יותר עבורם. כמו כן, ניתן לבצע את העבירות של פריצה לבתים וגניבת רכוש בקלות רבה והן אינן דורשות תחכום מיוחד, אך עם זאת קשה מאוד לתפוס ולאתר את מבצעי העבירות. לעיתים העבירה מסתבכת, כאשר מתקיים מפגש לא צפוי עם דיירי הבית, ואז האירוע עלול להסתיים בצורה חמורה.

 

14 חודשי מאסר בפועל בגין גניבת מחשב נייד

 

בבוא לקבוע את העונש המתאים בתוך מתחם הענישה, בית המשפט ייחס חשיבות גדולה לעברו הפלילי המכביד של הנאשם, ואל העונש המרתיע שלא הועיל. אך עם זאת התחשב בעובדה כי המחשב הושב לבעליו ולא נגרם כל נזק ממשי.
בנסיבות אלה בית המשפט גזר על הנאשם 14 חודשי מאסר בפועל, ועוד 14 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים.

 

ת"פ 37903-06-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.