www.what2do.co.il

הנאשם הפעיל מזנון קטן ללא רישיון עסק, מהו עונשו?

דרגו את המאמר

הנאשם הפעיל מזנון קטן ללא רישיון עסק, מהו עונשו?

נהג משאית פרש מעבודתו בדרכים בהיותו בן 60, והחליט לפתוח מזנון קטן למכירת מוצרי מזון ושתייה בקריית גת.

את המזנון הוא הפעיל ללא רישיון עסק ובניגוד להיתרי הבנייה, על כן הורשע על פי הודאתו בביצוע עבירה בניגוד לצו רישוי עסקים. בית משפט השלום בקריית גת נדרש להכריע בנוגע לעונשו.

 

המאשימה טענה כי יש להחמיר עם עונשו של הנאשם ולגזור עליו קנס גבוה בסך של 100,000 שקל, מאחר ומדובר בשימוש מסחרי אשר נעשה למטרות רווח.

 

עוד ציינה כי היא נאלצה לבצע על חשבון המדינה את ההריסה של המבנה בעלות גבוהה של 57,000 שקל. וגם לאחר שהרסה את המבנה, הנאשם בנה אותו בשנית והמשיך להשתמש בו.

 

מדובר בעסק קטן עם הכנסות זעומות

 

מנגד טען הסנגור כי אין להטיל על הנאשם קנס כה משמעותי, מאחר ומדובר בקיוסק קטן עם הכנסות זעומות, וכי מדובר בהיקף בנייה ללא היתר בגודל מצומצם ביותר, אשר גודל המבנה בו נעשה שימוש הוא 40 מ"ר בלבד.

 

לטענת הסנגור, מדובר בעסק הפועל שנים רבות ללא רישיון והנאשם עשה מאמצים ניכרים על מנת לקבל רישיון עסק, אולם בקשתו נדחתה. עוד הוסיף כי הנאשם כבן 60 ללא עבר פלילי והמזנון הוא מקור פרנסתו הבלעדי.

 

בנוגע להריסת המבנה טען הסנגור, כי הסכום ששילמה המאשימה לביצוע ההריסה אינו סביר והנאשם, אשר ביקש עיכוב להריסה, היה יכול להרוס את המבנה במחיר זול הרבה יותר, ואף היה עושה זאת, לולא המאשימה הקדימה אותו והרסה את המבנה ביום הדיון, בו ביקש הנאשם לעכב את הצו ולא ביום למחרת, כפי שאמרה שתעשה.

 

רישיון העסק לא ניתן בשל החריגות בבנייה

 

מנגד טענה המאשימה כי הנאשם לא עשה כל מאמץ לקבל רישיון עסק, מאחר והדבר שמנע ממנו את קבלת הרישיון הן חריגות הבנייה ואילו הרס את המבנה, הוא היה יכול לקבל רישיון עסק ללא קושי. עוד טענה כי הנאשם לא הציג דוחות כספיים של העסק, לכן לא ניתן לקבוע כי מדובר בסכומים זעומים, כפי שטען הסנגור.

 

בית המשפט קבע כי הנאשם שהפעיל את המזנון ללא רישיון עסק, והשתמש במקרקעין בניגוד לחוק, פגע בשלטון החוק ובסדר הציבורי, מכיוון שהוא ביצע עבירות המזלזלות בחוק התכנון והבנייה, המפרידות בין מבנים המיועדים למגורים ולמסחר.

 

עוד קבע בית המשפט כי הנאשם ידע בדיוק מה עליו לעשות על מנת לקבל את רישיון העסק להפעלת המזנון, אך לא עשה זאת. וגם לאחר שבוצע צו ההריסה, הנאשם בנה שוב את המבנה והוסיף להשתמש בו ללא היתר, עוד שבועיים נוספים.

 

20,000 שקל בגין הפעלת עסק ללא רישיון

 

עם זאת בית המשפט התחשב בהודאתו של הנאשם בעבירה, בגילו המבוגר, במצבו המשפחתי ובעובדה כי אין לו עבר פלילי, על כן בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם תשלום קנס בסך 20,000 שקל.

 

תו"ב 15528-11-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.