www.what2do.co.il

מהו עונשם של נאשמים שגנבו טלפונים סלולריים מקטינים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהו עונשם של נאשמים שגנבו טלפונים סלולריים מקטינים?

שני נאשמים הורשעו בגניבת טלפונים סלולריים מקטינים. בית המשפט המחוזי מרכז-לוד נדרש להכריע בנוגע לעונשם.

 

במסגרת הסדר טיעון יוחסו לשני הנאשמים יחד שלושה עשר אישומים, בעבירות של קשירת קשר לביצוע עבירות שוד וגניבה של טלפונים סלולריים מקטינים.

 

לצורך ביצוע הקשר השניים השתמשו ברכב השייך לאמו של אחד הנאשמים. הם נסעו באזור נס ציונה וראשון לציון, כאשר אחד מהם נהג ברכב והשני ישב לצידו. יחד הם חיפשו קטינים שהחזיקו בידיהם במכשיר טלפון נייד. כאשר איתרו קטין שברשותו טלפון סלולרי, הם עצרו את הרכב, אחד מהם יצא ונטל את המכשיר הנייד בדרכים שונות, ונמלטו בזריזות מהמקום.

 

הנאשמים איימו בסכין יפנית על הילדים

 

במהלך קיץ 2013, הנאשמים גנבו 13 מכשירים, כאשר את רובם גנבו יחדיו. בחלק מן המקרים הם ביקשו להשתמש במכשיר לצורך שיחה ואז לקחו את הטלפון וברחו. במקרים אחרים הנאשמים חטפו בכוח את המכשיר מידיהם של הילדים ואף איימו עליהם בסכין יפנית.

 

בחודש אוגוסט 2013, הנאשם השני נהג במהירות ברכבו. שוטרים שהבחינו בנהיגתו הפרועה, נסעו אחריו תוך הפעלת צופר. הנאשם איבד שליטה על הרכב ופגע ברכב חונה. כאשר הבחין בשוטרים, הוא נמלט מהרכב והתחבא בשיחים, ולאחר שנמצא הוא התנגד למעצרו תוך שימוש בכוח.

 

הנאשמים התקשו להזדהות עם רגשות המתלוננים

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם הראשון, הוא רווק בן 21, אשר התגורר עם אמו בלוד, עד המעצר. הוא סולק מבית הספר בכיתה ט', על רקע בעיות התנהגות. לא התגייס לצבא והורשע בעבירות של עריקות. בהמשך עבד בעבודות מזדמנות.

 

הנאשם אובחן כסכיזופרן ואושפז בבית חולים פסיכיאטרי, לאחר שהשתחרר חלה התדרדרות במצבו והוא החל לצרוך סמים. הנאשם לקח אחריות על המעשים ולדעתה של קצינת המבחן הוא זקוק למסגרת בעלת גבולות נוקשים עם מעקב פסיכיאטרי צמוד.

 

הנאשם השני בן 21, הוא רווק ואב לתינוק כבן חצי שנה. טרם המעצר היה מובטל והתגורר בבית הוריו. בגיל צעיר הוא אובחן כסובל מבעיות התנהגותיות ובמשך תקופה הוא טופל בתרופות ולא גויס לצבא בשל עבר פלילי בגין עבירות רכוש ואלימות.

 

הנאשם לקח אחריות חלקית למעשיו, והתקשה לראות את הנזקים ולגלות אמפתיה לקורבנות. קצינת המבחן המליצה על ענישה משמעותית שתשקף את מידת הנזק וחומרת המעשים המיוחסים לו.

 

יש להחמיר עם עונשם של שודדי הטלפונים

 

המאשימה לא עשתה אבחנה בין האישומים, והציעה מתחם ענישה הנע בין 20 – 40 חודשי מאסר בפועל בגין כל אחד מהאישומים. על הנאשם הראשון, אשר הורשע ב - 12 אישומים, ביקשה לגזור 10 שנות מאסר. ועל הנאשם השני שהורשע ב - 6 אישומים, המליצה על 7 שנות מאסר.

 

בית המשפט ציין כי מעשי שוד של מכשירי טלפון סלולריים הפכו ל"מכת מדינה". הוא הדגיש את חומרת המעשים, בעיקר כאשר הם מכוונים כלפי קטינים, שאינם יכולים להתנגד ולהתגונן. בית המשפט קבע כי העבירות בוצעו לאחר תכנון מוקדם, השניים שוטטו בחמש ערים שונות, ונטלו מקטינים את מכשירי הטלפון הנייד שהיו ברשותם, בדרך של תחבולה וחטיפה או באיומי סכין.

 

בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם הראשון 6 שנות מאסר, 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים ופיצוי בסכום של 1000 שקל למתלוננים. על הנאשם השני גזר 45 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים ופיצוי למתלוננים בסך 500 שקל.

 

ת"פ 11385-09-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.