www.what2do.co.il

עובד רכש על חשבון כרטיסי האשראי של לקוחות מכשירים סלולריים יקרים

דרגו את המאמר

עובד רכש על חשבון כרטיסי האשראי של לקוחות מכשירים סלולריים יקרים

עובד חברת פלאפון ניצל את גישתו למאגר הנתונים של החברה ורכש במרמה על חשבון הלקוחות מכשירי אייפון יקרים, במטרה למכור אותם ולהרוויח בונוסים על עסקאות.

 

העובד הודה במעשים והורשע בעבירות של קבלת דבר במרמה, זיוף והונאה, גניבה והפרת אמונים בתאגיד. בית משפט השלום בתל אביב - יפו גזר את עונשו.

 

 

העובד ניצל את גישתו למחשב ורכש מכשירים סלולאריים יקרים על חשבון לקוחות 

 

הנאשם, יליד 1981, עבד כחמישה חודשים בתפקיד נציג מכירות במוקד הטלפוני של חברת פלאפון. במהלך תקופה זו הוא איתר פרטים של לקוחות ישנים של החברה, באמצעות גישתו החופשית למאגר הנתונים במחשב. העובד הפעיל מחדש את החשבונות ורכש על שם הלקוחות עשרות מכשירי טלפון סלולארי יקרים וכרטיסי סים, לצורך ביצוע העסקה הוא חייב את כרטיסי האשראי של הלקוחות ללא ידיעתם והסכמתם.

 

הנאשם קיבל בונוסים על עסקאות מכירה מפוברקות

 

בטופס ההזמנה הנאשם מסר כתובות שונות למשלוח המכשירים, הוא המתין לשליחי החברה וקיבל לידו את הטלפונים הניידים וכרטיסי הסים, כשהוא מתחזה למורשה מטעם הלקוח. בביצוע פעולה זו הנאשם הרוויח פעמיים, הוא גם קיבל בונוסים מהחברה על עסקאות שכביכול ביצע וגם מכר את המכשירים שהגיעו לידיו.

 

הנאשם חזר וביצע את מעשי העבירה שוב ושוב, הוא תכנן את ההונאות וביצע אותן באופן מתוחכם ומורכב. סכום הגזילה עמד על סך 251,105 שקל, ללא הבונוסים שקיבל וללא ההפסדים שהחברה ספגה מביטול העסקאות.

 

החברה הגיעה להסדר פשרה עם העובד בתיק אזרחי

 

במסגרת הסדר פשרה עם פלאפון הוסכם כי הנאשם ישלם לחברה סך של 264,366 שקל. בנוסף המאשימה עתרה לעונש מאסר בפועל בשל חומרת העבירות הכוללות גניבה בידי עובד, קבלת בונוסים במרמה ומעילה באמון המעסיק ובאמונם של האחראים עליו.

 

מנגד ההגנה עתרה לריצוי מאסר בעבודות שירות. היא ציינה כי לנאשם אין עבר פלילי הוא בעל תעודת בגרות וסיים שירות צבאי מלא. כמו כן, הנאשם קיבל אחריות על מעשיו והגיע להסדר פשרה בתיק אזרחי.

 

הרקע לביצוע העבירות הוא חובות כבדים מהימורים

 

הנאשם הינו רווק המתגורר בבית הוריו, העיד כי הוא סובל מהתמכרות להימורים וביצע את העבירות עקב חובות כבדים ואף טופל פסיכיאטרית בעבר בגין התמכרותו. כיום הוא בתחילתו של טיפול נוסף בהתמכרות. קצין המבחן התרשם שהטיפול מתנהל בצורה חיובית ושהסיכון לחזרה על התנהגות עבריינית פחת.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי מדובר בעבירות חמורות, שמן הראוי לנקוט בעונש משמעותי ומרתיע. עם זאת הוא התחשב בעברו הנקי ללא רישום פלילי של הנאשם, מהתרשמותו החיובית של קצין המבחן בנוגע לטיפול בהתמכרות להימורים ובהבעת החרטה והבושה של הנאשם ממעשיו.

 

בנסיבות אלה בית המשפט גזר על הנאשם מאסר בפועל בן 12 חודשים, מאסר על תנאי בן שישה חודשים למשך שנתיים וקנס בסך 10,000 שקל.

 

ת"פ 56997-05-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.