www.what2do.co.il

מהו עונשו של נאשם ששדד תיק מאשה מבוגרת?

דרגו את המאמר

מהו עונשו של נאשם ששדד תיק מאשה מבוגרת?

הנאשם הלך בצהרי היום אחרי אשה בשנות השישים לחייה, ומשך בחוזקה ברצועת התיק שלה, האשה שחששה להיפגע הרפתה מהרצועה, והנאשם גנב את התיק ונמלט מהמקום. הנאשם הודה בעובדות כתב האישום, והורשע בביצוע עבירת שוד. בית המשפט המחוזי בחיפה נדרש לגזור את עונשו.

 

בתחילת חודש יולי 2014, הלכה המתלוננת, ילידת 1950, ברחובות העיר חיפה, והתכוונה לשוב לביתה לאחר סידורים בעיר. באותה שעת צהריים הלך מאחוריה הנאשם במטרה לשדוד אותה.

 

הנאשם השתמש בכוח במטרה לגנוב את התיק

 

בשלב מסוים הוא ניגש אליה, והחל למשוך את רצועת התיק שלה. בתחילה המתלוננת ניסתה להגן על רכושה, ואחזקה בחוזקה בתיק ואף החלה לצעוק לעזרה, אולם הנאשם הפעיל כוח פיזי, ומשגבר חששה כי תפגע ממנו, הרפתה מהתיק. הנאשם נמלט בריצה מהמקום עם התיק, שהכיל כרטיס אשראי, 40 שקלים במזומן ועוד מיני חפצים אישיים.

 

על פי בקשת הסנגור, הנאשם נשלח לתסקיר שירות המבחן, ממנו עלה כי הנאשם הינו אב לשני ילדים, כבן 34. הוא אושפז פעמים רבות בבתי חולים פסיכיאטריים, עקב הפרעה נפשית ממנה סובל, ובשל שימוש בסמים. מחוות הדעת הפסיכיאטרית עלה כי הוא מסוגל לעמוד לדין והרקע למעשיו הוא השפעת הסמים.

 

הנאשם הודה כי ביצע את השוד בכדי להשיג סמים

 

עוד עלה כי לאחרונה הוא הסתבך בחובות כבדים, והודה כי ביצע את העבירה, מאחר והוא נזקק לכסף לצורך רכישת סמים. הנאשם הביע צער וחרטה על מעשיו, וטען כי כיום הוא נקי מסמים ומקבל טיפול תרופתי להרגעה. קצין המבחן התרשם כי הוא עשוי לחזור על מעשיו, ועל כן המליץ על עונש מאסר בשילוב עם תכנית טיפולית מותאמת בתוך כתלי הכלא.

 

המאשימה ציינה את חומרת ביצוע העבירה, ואת הנזק הנפשי שנגרם למתלוננת, אשר נשדדה בצהרי היום סמוך לביתה. המאשימה הדגישה כי לנאשם עבר פלילי עשיר, הכולל חמש הרשעות קודמות בגין ביצוע עבירות אלימות, רכוש וסמים, והרשעתו האחרונה היתה בשנת 2006, בגין גניבת רכב. על כן עתרה להטיל עליו עונש הולם הנע בין 2-4 שנות מאסר בפועל, מאסר מותנה ופיצוי למתלוננת.

 

הסנגור טען כי מדובר במעידה חד פעמית וביקש להתחשב במצבו הנפשי

 

הסנגור טען כי בעת ביצוע העבירה, הנאשם פעל תחת השפעת סמים, ולכן אין הוא אחראי למעשיו. עוד הוסיף כי חרף מצבו הפסיכיאטרי הקשה, הוא התנהג לאורך השנים האחרונות כאדם נורמטיבי, והשתלב בעבודות שונות. לטענתו, מדובר במעידה חד פעמית, ללא תכנון מוקדם, על כן ביקש שלא לוותר על הפן השיקומי, ולהשית עליו עונש של מספר חודשי מאסר עד שנת מאסר בפועל.

 

בית המשפט התחשב בנסיבותיו האישיות הקשות של הנאשם, ובעובדה כי הורשע בעבר בעבירות רכוש דומות, על כן בסופו של דבר גזר עליו 20 חודשי מאסר בפועל, 25 חודשי מאסר על תנאי ופיצוי בסך 5,000 שקלים למתלוננת.

 

ת"פ 9343-07-14 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.