www.what2do.co.il

עובד שגנב ממעסיקו טלוויזיה ביקש לבטל את הרשעתו

דרגו את המאמר

עובד שגנב ממעסיקו טלוויזיה ביקש לבטל את הרשעתו

נהג בחברת הובלות שגנב מסך טלוויזיה LCD ממחסן עבורו ביצע הובלה, הורשע על פי הודאתו בעבירה של גניבה בידי עובד ממעבידו. בית משפט השלום בכפר סבא גזר את עונשו.

 

בחודש אוגוסט 2010, נכנס הנאשם, יליד 1984, לחנות מוצרי חשמל ברעננה בצהרי היום, והעמיס למשאית ההובלות שלו מסך טלוויזיה LCD מסוג טושיבה, ששוויו כ- 2,200 שקלים. הנאשם עזב את החנות, ונסע עם המשאית כשהמסך עליה.

 

ביום למחרת גילה בעל העסק כי מסך נגנב מהמקום, ובירר את העניין עם מנהל העבודה של הנאשם, וכתוצאה מכך החזיר הנאשם את המסך לחנות.

 

הצדדים הגיעו ביניהם להסדר טיעון, לפיו הנאשם יודה בביצוע העבירה על פי כתב האישום, ויופנה לקבלת תסקיר, שיבחן בין היתר אפשרות של ביטול הרשעתו בפלילים וענישה ללא הרשעה.

 

הנאשם לא שב להסתבך בפלילים מאז ביצוע העבירה

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם כבן 30, נשוי ואב לשני ילדים קטינים, מנהל חנות ירקות ופירות בעיר מגוריו ומפרנס את משפחתו והוריו המבגרים. הוא סיים 12 שנות לימוד עם תעודת בגרות מלאה, והחל לעבוד כמאבטח חמוש במשטרת ישראל. בעתיד הוא מתכנן להמשיך בלימודים מקצועיים ולהיות אח מוסמך.

 

עוד עלה מהתסקיר כי הנאשם נעדר הרשעות קודמות, ללא רישום פלילי. קצין השירות התרשם כי הוא מתקשה ליטול אחריות מלאה על עצמו, והטיל אחריות למעשיו על עובד אחר. לגרסתו, הוא מילא אחר הוראות שנתן העובד האחראי עליו, והעביר את מסך הטלוויזיה אל ביתו של האחראי.

 

הנאשם הוסיף כי למרות המקרה, הוא המשיך לעבוד במקום העבודה עוד עשרה חודשים נוספים, ולבסוף עזב ביוזמתו. השירות שקל את סיום ההליך ללא הרשעה, והמליץ על הטלת עונש מרתיע.

 

המאשימה ציינה כי הנאשם מעל באמון מעבידו, וניצל אמונו בו לרעה, ומדובר בפגיעה ממשית וקשה, על רקע של יחסי אמון בין עובד למעביד. מאחר והנאשם לא לקח אחריות על מעשיו והביע חרטה, עתרה להשית עליו מאסר על תנאי וקנס כספי.

 

אין הצדקה כלשהי בביטול הרשעת הנאשם

 

מנגד טען הסנגור כי קיימות נסיבות חריגות ומיוחדות המצדיקות את ביטול ההרשעה. לטענתו מדובר במעידה חד פעמית של עבירת רכוש, הנאשם לקח אחריות, החזיר את הטלוויזיה ביום למחרת, ואף פוטר מעבודתו ללא פיצויים. הוא הבין את משמעות העבירה, וציין כי בביצוע העבירה מעורב עובד נוסף, שנגדו לא הוגש כתב אישום.

 

הנאשם ביקש מבית המשפט לבטל את הרשעתו, מחשש שהדבר יפגע בתכניות עתידיות ללימודים, ואף הוסיף כי חסך סכום כסף למען מטרה זו.

 

בית המשפט השתכנע כי הנאשם גנב מסך טלוויזיה יקר ממעסיקו, וציין כי מדובר בעבירה חמורה שנסיבותיה חמורות, והערכים בהם פגע במעשיו, הינם שמירה על רכושו של הפרט והגנה על זכותו לקניין.

 

על כן לא מצא הצדקה לסיום ההליך ללא הרשעתו של הנאשם בפלילים, וגזר עליו מאסר על תנאי בן שבעה חודשים למשך שלוש שנים, וקנס בסך 2,000 שקל.

 

ת"פ 2862-04-12 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.